Řidič dle žaloby nechal zemřít spolujezdce. Místo pomoci odjel se psem na veterinu

Z loňské nehody u Hošťky na Tachovsku, při které utrpěl smrtelná zranění spolujezdec z osobního auta, se dnes u Krajského soudu v Plzni začal zpovídat řidič vozu. Podle obžaloby tehdy šestatřicetiletý Alexandr Černý usedl opilý za volant, za jízdy si vzal ještě kokain a pak nezvládl řízení a havaroval. Místo toho, aby se staral o stav dvou spolujezdců, vzal svého psa a přesvědčil jednoho z řidičů, kteří u nehody zastavili, aby ho se zvířetem odvezl do Plzně na veterinu, uvedl dnes státní zástupce Jakub Kubias.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Autonehoda
doporučujeme

Oba spolujezdci byli při nehodě zraněni. Osmadvacetiletý muž, který jel na zadním sedadle, druhý den na těžká zranění hlavy zemřel. Muž z předního sedadla měl zhmožděniny a otřes mozku a byl čtyři dny v nemocnici.

Kromě usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci řidičem žaluje státní zástupce Černého také z drogových deliktů. Obžalovanému tak hrozí až dvanáctileté vězení. Rodiče a sestra zemřelého spolujezdce požadují za duševní útrapy dohromady šestimilionové odškodné.

Černý řekl, že všeho lituje. Přiznal, že si za volant loni 21. června sedl poté, co se dvěma muži v restauraci vypil několik sklenek tvrdého alkoholu. Chtěli se ještě jet pobavit do Rozvadova do nočního podniku. Podle žalobce si za jízdy vzal kokain. Černý u soudu řekl, že drogu si v autě vzali jeho známí, on sám nejspíš ne, protože prý nikdy nemíchá alkohol a drogy.

Nehodu, při níž jeho Volkswagen Passat vyjel téměř v 90kilometrové rychlosti ze silnice a narazil bokem do vzrostlých stromů, si nepamatuje. Byl prý zmaten, otřesen a v šoku. Viděl ale, že lidé z auta nebo z aut, která u nehody zastavila, kontrolují jeho vůz, otvírají dveře a pomáhají jeho spolujezdcům. Myslel si prý proto, že by tam lépe pomoci neuměl. Až po chvíli uviděl zakrváceného naříkajícího psa, a protože se domníval, že se při nehodě nikomu nic vážného nestalo, nechal se odvézt do Plzně na veterinu. V Plzni ho pak zadržela policie.

Obžaloba mu také klade za vinu, že v Praze nejméně čtyřikrát koupil od dealera vždy asi po 40 gramech kokainu. Čtvrtinu si nechal a zbytek předal dalším lidem. Obžalovaný u soudu tvrdil, že se domluvili se známými, dali dohromady peníze a on jel sám nebo ještě s někým drogu obstarat. "Bylo to asi 1500 korun za gram, bylo to výhodnější nakupovat ve větším, jinak tady stojí gram třeba i 3000 korun," vysvětloval dnes nákupy většího množství drog.

Podle spisu měl také doma přes kilogram směsi obsahující psychotropní látku. Při výpovědi na policii původně řekl, že jde o přírodní pryskyřici ze stromů, kterou koupil na internetu a která má stejné účinky jako uměle vyráběný metamfetamin. Dnes u soudu tvrdil, že dva balíčky si u něj nechal blízký člověk, jehož nechce jmenovat. Údajně to byla pryskyřice ze skořicovníku, která má vlastnosti drogy, ale není zatím u nás na seznamu nelegálních látek.

Soud pokračuje do středy výslechy svědků a dalším dokazováním.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Srpen 1969: Před 50 lety komunisté brutálně potlačili demonstrace

17.08.2019 08:20 Po nástupu Gustáva Husáka do čela KSČ většina obyvatel Československa rezignovala a myšlenky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama