Babička týrané Valerie dostala osm let natvrdo. Dívenka je dodnes nezvěstná

Soud potrestal babičku pohřešované nezletilé Valerie z Prahy osmi lety vězení za její týrání, opuštění, za zanedbání výživy, ohrožování výchovy, podvod a za zpronevěru dávek, které žena na svěřenou dívku pobírala. Vyšší trest nebylo možné uložit. Policie po Valerii neúspěšně pátrá téměř rok. Její babička tvrdí, že sedmiletou holčičku před časem ponechala v Německu u příbuzných, kteří to ovšem před soudem popřeli. Dnešní verdikt není pravomocný, obžalovaná se obratem odvolala.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Žena, jež je dívčinou poručnicí, Valerii podle verdiktu nejpozději před Vánocemi 2017 "opustila a zanechala na nezjištěném místě". Předtím ji údajně rok a čtvrt týrala, stejně jako jejího bratra. Soud stanovil, že poručnice musí dívce uhradit 324.000 a chlapci 131.000 korun jako bolestné a nemajetkovou újmu.

Babička Valerie získala holčičku a její tři starší sourozence do péče v září 2016, a to navzdory tomu, že byla v minulosti několikrát odsouzena včetně pětiletého trestu vězení za týrání vlastních potomků. K získání dětí jí pomohla pochvalná hodnocení, jež dostala od orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a od Klokánku, kde tehdy sourozenci přebývali.

"K podání návrhu na svěření dětí do péče vedla obžalovanou především její ziskuchtivost a tendence k prioritnímu uspokojování vlastních potřeb. Méně už ji k tomu motivoval upřímný zájem o děti a o jejich blaho. V průběhu času nepochybně poznala, že v jejím věku a při jejích schopnostech je péče o čtyři děti nad její síly, a to přispělo k tomu, jakým způsobem se k nezletilým dětem chovala," shrnula předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 3 Lenka Hájková.

Stejný názor má státní zástupkyně Iva Brücklerová, podle níž si žena zažádala o děti svého zesnulého syna pouze ze ziskuchtivosti a hrabivosti. "Díky štědrým sociálním dávkám se jí docela pěkně dařilo umořovat její četné exekuce," podotkla žalobkyně.

Podle rozsudku bila obžalovaná nejmladší Valerii i jednoho z jejích bratrů denně a vším, co jí doma přišlo pod ruku - například tyčí od vysavače. Děti prý tahala za vlasy a uši, házela s nimi o zeď a o zem, nechávala je hodiny klečet a nadávala jim.

Valerii pak údajně bila pěstí do obličeje, roztahovala jí nohy do provazu nebo ji připoutávala k záchodové míse, kde dívku nechávala ve tmě a bez možnosti pohybu. Sourozence nutila, aby sestru také bili. "Valerie byla malá, bezbranná a naprosto vydaná napospas zlovůli a náladám paní obžalované," řekla k tomu státní zástupkyně.

Starší sestra dívky vypověděla, že jedné noci byla Valerie bita tak moc, že ji ráno nedokázala probudit a myslela si, že je mrtvá. Když se děti tentýž den vrátily ze školy, babička jim prý řekla, že zlobivou sestřičku odvezla do psychiatrické léčebny.

Advokát ženy se domáhal jejího osvobození, podle něj pro týrání ani ostatní skutky neexistují důkazy. Argumentoval mimo jiné tím, že zmizelá Valerie nikdy nebyla vyslechnuta ani prohlédnuta lékařem.

"Co se stalo s malou Valerií, o tom můžeme pouze spekulovat. To ví jenom obžalovaná," poznamenala státní zástupkyně, která v závěrečné řeči ostře zkritizovala roli OSPOD a obecně prospěšné společnosti Dobrá rodina, které měly kontrolovat, jak si poručnice s dětmi vede. Přitom vůbec nezaznamenaly, že Valerie zmizela. Státní zastupitelství chce proto postup institucí dále zkoumat.

"Spolupráce byla absolutní nula. Pochybení OSPODu a Dobré rodiny se vine celým tímto případem jako červená nit," zdůraznila Brücklerová. Na pohřešování dívky nakonec policii upozornila Valeriina matka, které dříve úřady všechny čtyři děti odebraly, protože se o ně nedokázala postarat.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Domácí porod na Plzeňsku skončil tragicky, novorozenec zemřel

25.08.2019 15:03 Při domácím porodu zemřel v noci na dnešek v malé obci na pomezí jižního Plzeňska a Domažlicka…

Praha pod náporem vdavekchtivých cizinců, už tvoří polovinu svateb

25.08.2019 12:56 Pražské radnice oddávají velké množství cizinců. Zhruba polovinu z uzavřených sňatků za prvních…

Poplach v Praze: Muži vytáhli z Vltavy granát, nábřeží bylo uzavřeno

25.08.2019 12:35 Z Vltavy u Podolského nábřeží v Praze 2 vytáhla dnes dopoledne dvojice mužů ruční granát. Přivolaný…

Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

25.08.2019 11:59 Aktualizováno I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama