Kolik poslali Češi na obnovu Notre-Dame? Část peněz už dorazila do Francie

Česká biskupská konference (ČBK) dnes odeslala prvních půl milionu korun ze sbírky vyhlášené v dubnu na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame. ČTK o tom informovala mluvčí ČBK Monika Klimentová. Sbírka dále pokračuje, lidé mohou přispívat na konto 1387680243/2700. Katedrálu, která patří mezi hlavní symboly Paříže, poničil v polovině dubna rozsáhlý požár.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

katedrála Notre-Dame
doporučujeme

"Veřejná finanční sbírka je zásadní pro uskutečnění této rozsáhlé opravy. Nikdo nezná celkovou částku prací a potřebujeme ještě čas, abychom ji správně odhadli. Dárcovská iniciativa zároveň stále probíhá a většina obnosů představuje sliby, které nebyly konkretizovány," napsal již dříve v dopise předsedovi ČBK kardinálu Dominiku Dukovi arcibiskup pařížský Michel Aupetit.

Peníze ze sbírky budou použité například na některé stavby v prostranství před katedrálou, podporu vysoké školy sakrální hudby, zajištění liturgického mobiliáře, zařízení na přenosy z bohoslužeb a další aktivity, které přispějí k obnově života katedrály. Dary jsou odečitatelné od základu daně z příjmu a dárcům bude na vyžádání vystaveno potvrzení, uvedla mluvčí.

Jedinci, firmy, komunity či nadace slíbili na opravy katedrály celkem 850 milionů eur (21,7 miliardy Kč). "Zhruba desetina z této částky již dorazila," uvedl toto úterý francouzský ministr kultury Franck Riester.

zdroj: YouTube

Katedrála Notre-Dame začala hořet 15. dubna večer. Než ji hasiči následujícího dne nad ránem uhasili, zničil oheň střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století, takzvaný sanktusník.

Francouzský prezident Emmanuel Macron po požáru ikonické stavby slíbil, že obnova gotické katedrály bude hotová do pěti let. Řada odborníků ale před tak rychlou rekonstrukcí varuje, další pochybují, že je vůbec možné ji za pět let stihnout.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Domácí porod na Plzeňsku skončil tragicky, novorozenec zemřel

25.08.2019 18:21 Aktualizováno Při domácím porodu zemřel v noci na dnešek v malé obci na pomezí jižního Plzeňska a Domažlicka…

Praha pod náporem vdavekchtivých cizinců, už tvoří polovinu svateb

25.08.2019 12:56 Pražské radnice oddávají velké množství cizinců. Zhruba polovinu z uzavřených sňatků za prvních…

Poplach v Praze: Muži vytáhli z Vltavy granát, nábřeží bylo uzavřeno

25.08.2019 12:35 Z Vltavy u Podolského nábřeží v Praze 2 vytáhla dnes dopoledne dvojice mužů ruční granát. Přivolaný…

Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

25.08.2019 11:59 Aktualizováno I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama