Soud opět řeší spor Marešové s bulvárem. Prý ji poškodilo 162 článků, chce miliony

Pražský městský soud dnes začal projednávat odvolání ve sporu mezi zdravotní sestrou Věrou Marešovou a mediálním domem Czech News Center. V případu nerozhodl, je podle něj třeba doložit některá tvrzení. Jednání bude pokračovat v září. Marešová po vydavateli deníků Blesk a Aha požaduje 4,8 milionu korun za články, které podle ní zasáhly do jejích osobnostních práv. Kvůli nerespektování presumpce neviny žaluje Marešová i další vydavatelství, celkem se domáhá zhruba 35 milionů korun.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici, soudy ji viny před třemi lety pravomocně zprostily. V žalobě zdravotní sestra tvrdí, že se jí média společnosti CNC věnovala v 266 článcích, z toho ve 162 údajně zasáhla do jejích osobnostních práv. Mimo jiné ji označovaly jako "sestru Smrt".

Obvodní soud pro Prahu 8 jí dal v lednu částečně za pravdu, uvedl, že do jejích práv závažně zasáhlo 42 článků. Soudce tehdy upozornil na to, že akceptovatelné jsou články, které fakticky popisují trestní řízení, není ale v pořádku prezentovat údaje obžaloby jako fakt nebo si v článcích domýšlet události. Proti rozsudku se odvolala jak Marešová, tak CNC.

Vydavatelství se brání tím, že novináři vycházeli z informací, které jim poskytovala policie nebo státní zástupci. Obvodní soud také podle právního zástupce CNC neposuzoval jednotlivá sdělené v celkovém kontextu. Právník poukázal také na to, že nebylo prokázáno, jakou újmu ženě údajně způsobilo CNC a jakou další vydavatelství. Podíl na újmě podle něj nese i stát. Po tom se Marešová v jiném řízení domáhá pěti milionů korun.

Předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad dnes předeslal, že újma Marešové jednoznačně vznikla. Je podle něj ale potřeba přesně určit, jaký podíl spadá na společnost CNC, jaký na další vydavatelství a také na stát, který ženu stíhal. Strany sporu proto musí doložit, jak vypadalo i další zpravodajství o stíhání Marešové, a to i od vydavatelství, na které žena žalobu nepodala. Jednání bude pokračovat 12. září.

Odškodnění požaduje Marešová i po vydavatelstvích Mafra (6,7 milionu korun), VLM (2,6 milionu), Economia (dva miliony) a dále po televizi Nova (12 milionů) a Prima (6,7 milionu). VLM částečně uznalo chybu, Marešové se ještě před zahájením soudního jednání omluvilo a zaplatilo 100.000 korun. Ostatní vydavatelství pochybení odmítají, případně se k žalobám nechtěla vyjadřovat. V žádném z dalších projednávaných případů dosud nepadl rozsudek.

Marešová čelila obžalobě z toho, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Byla obviněna z šesti vražd, soudy ji však pravomocně osvobodily - nepodařilo se prokázat, že se skutky vůbec staly.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Domácí porod na Plzeňsku skončil tragicky, novorozenec zemřel

25.08.2019 18:21 Aktualizováno Při domácím porodu zemřel v noci na dnešek v malé obci na pomezí jižního Plzeňska a Domažlicka…

Praha pod náporem vdavekchtivých cizinců, už tvoří polovinu svateb

25.08.2019 12:56 Pražské radnice oddávají velké množství cizinců. Zhruba polovinu z uzavřených sňatků za prvních…

Poplach v Praze: Muži vytáhli z Vltavy granát, nábřeží bylo uzavřeno

25.08.2019 12:35 Z Vltavy u Podolského nábřeží v Praze 2 vytáhla dnes dopoledne dvojice mužů ruční granát. Přivolaný…

Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

25.08.2019 11:59 Aktualizováno I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama