Kauza zkrachovalé záložny MSD se rozrostla, obžalováni další dva lidé

Státní zástupce obžaloval dva lidi v další větvi kauzy zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva (MSD). Jednoho viní z úvěrového podvodu, druhého z pomoci k tomu trestnému činu a z vypracování nepravdivého znaleckého posudku. Pražské vrchní státní zastupitelství to uvedlo na svém webu. Oběma obžalovaným hrozí pět až deset let vězení.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Obžalobou, která byla podána počátkem července, se bude zabývat pražský městský soud.

Server SeznamZprávy.cz loni upozornil na to, že případ MSD se rozrostl o další desítky obviněných poté, co kriminalisté prověřili úvěry poskytnuté záložnou. Uvedl, že mezi stíhanými jsou zejména žadatelé o milionové úvěry a také soudní znalci, kteří podle vyšetřovatelů nadhodnocovali ceny pozemků. Díky zkresleným posudkům pak vlastníci firem, většinou tzv. bílí koně, úvěry dostali a peníze z kampeličky údajně obratem posílali na účty dalších společností. Ze znalců server konkrétně zmínil teplického Vlastimila Hudečka, který tehdy věc odmítl komentovat.

Na podezřelé toky peněz v MSD upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Pražské vrchní státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu, která tehdy měla přibližně 14.000 členů, do konkurzu.

Za vytunelování MSD stanulo v první větvi před soudem 20 lidí, kteří údajně způsobili družstvu škodu zhruba 1,2 miliardy korun. Obžaloba tvrdí, že bývalý předseda představenstva Petr Jánský a dva členové představenstva Daniel Tureček a Jan Zavřel tunelovali kampeličku v letech 2010 až 2013 prostřednictvím fingovaných úvěrů, které sami schvalovali. Muži vinu odmítají. Hlavní líčení bude pokračovat na konci srpna, podle informací ČTK by rozsudek mohl padnout na podzim.

Za praní špinavých peněz z MSD navrhla policie letos na jaře obžalovat osmačtyřicetiletého Čecha. Podle kriminalistů zastřel původ více než miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Domácí porod na Plzeňsku skončil tragicky, novorozenec zemřel

25.08.2019 18:21 Aktualizováno Při domácím porodu zemřel v noci na dnešek v malé obci na pomezí jižního Plzeňska a Domažlicka…

Praha pod náporem vdavekchtivých cizinců, už tvoří polovinu svateb

25.08.2019 12:56 Pražské radnice oddávají velké množství cizinců. Zhruba polovinu z uzavřených sňatků za prvních…

Poplach v Praze: Muži vytáhli z Vltavy granát, nábřeží bylo uzavřeno

25.08.2019 12:35 Z Vltavy u Podolského nábřeží v Praze 2 vytáhla dnes dopoledne dvojice mužů ruční granát. Přivolaný…

Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

25.08.2019 11:59 Aktualizováno I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama