Sosnarová se pře s historiky, zdali byla vězněm v gulagu. Na krajskou cenu už by ji nenavrhli

Starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich (KDU-ČSL) by už nenavrhl na cenu Jihomoravského kraje Věru Sosnarovou, která tvrdí, že byla po druhé světové válce vězněna v sovětském pracovním táboře na Sibiři, a o svých zážitcích vypráví na přednáškách. Grolich to uvedl na facebooku. Cenu Sosnarové loni v listopadu předal hejtman Bohumil Šimek, její příběh ale zpochybnil historik Adam Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Gulag
doporučujeme

"Paní Sosnarovou bych už na ocenění nenavrhl a na přednášku bych ji nepozval. Současně bych ale chtěl vyzvat ke zvážení rychlých soudů, protože její životní osud byl dost pravděpodobně mnohem těžší a složitější, než ho měla drtivá většina z nás," napsal Grolich. Své vyjádření opírá o ve středu zveřejněný rozhovor se Sosnarovou v internetové DVTV, uvedl. Minulý týden Grolich na facebooku napsal, že nedokáže uvěřit, že emoce a síla vyprávění Sosnarové mohly být hrané.

Sosnarová říká, že byla v roce 1945 ve svých 14 letech spolu se svou matkou a devítiletou sestrou odvlečena do sovětského gulagu. Dosud uváděla, že tam strávila 19 let. V televizi DVTV nyní řekla, že poslední tři roky strávila v pracovním lágru, kde se pod zástěrkou výroby radiátorů odlévaly součástky pro tanky. "Já jsem myslela lágr jako lágr, baráky jak baráky," řekla. Potvrdila také, že nemá žádné dokumenty, které by její věznění v gulagu dokládaly. Pracovní knížka, kterou našel Hradilek a která ukazuje, že Sosnarová v tehdejším Sovětském svazu měla civilní zaměstnání, byla podle Sosnarové zfalšovaná.

Osmaosmdesátiletá Sosnarová, která žije na Brněnsku, o svých zážitcích ze Sovětského svazu víc než 15 let vypráví na besedách po celém Česku. Odškodnění pro oběti gulagů, které by v jejím případě činilo téměř tři miliony korun, jí Česká správa sociálního zabezpečení po několika letech zkoumání jejího případu nepřiznala.

Hradilek v rozhovoru pro Deník N uvedl, že Sosnarová v SSSR žila v místech, kde se zřejmě setkávala s lidmi propuštěnými z gulagu. Musela ale podle něj vědět, že není v pracovním táboře, ale je civilní zaměstnankyní. "Ona žila v dělnických podmínkách. Poválečný život v Rusku byl náročný, určitě tam byl hlad. Zároveň si ale myslím, že v Brně měla před válkou a po ní těžší život než v Nižném Tagilu," řekl. Podle něj také Sosnarová nemohla být svědkem upalování vězňů ve stodolách nebo pohřbívání lidí zaživa, jak říká, protože vězni takovým způsobem v gulagu zabíjeni nebyli.

Loading...
Vstupte do diskuze (44)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Domácí porod na Plzeňsku skončil tragicky, novorozenec zemřel

25.08.2019 15:03 Při domácím porodu zemřel v noci na dnešek v malé obci na pomezí jižního Plzeňska a Domažlicka…

Praha pod náporem vdavekchtivých cizinců, už tvoří polovinu svateb

25.08.2019 12:56 Pražské radnice oddávají velké množství cizinců. Zhruba polovinu z uzavřených sňatků za prvních…

Poplach v Praze: Muži vytáhli z Vltavy granát, nábřeží bylo uzavřeno

25.08.2019 12:35 Z Vltavy u Podolského nábřeží v Praze 2 vytáhla dnes dopoledne dvojice mužů ruční granát. Přivolaný…

Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

25.08.2019 11:59 Aktualizováno I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama