Zemřel Pavel Kučera, bývalý místopředseda NS. Nechvalně ho proslavila Čunkova kauza

V noci na dnešek zemřel bývalý dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Bylo mu 79 let, ve funkci byl v letech 1993 až 2010.

Kučera, Pavel (exmístopředseda Nejvyššího soudu)
doporučujeme

"Nejvyšší soud vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým, především pak rodině JUDr. Pavla Kučery," uvedl mluvčí soudu Petr Tomíček.

Kučera se narodil v roce 1940 v Kladně. Absolvoval pražskou právnickou fakultu, pracoval nejprve jako advokát, v roce 1972 nastoupil k Okresnímu soudu v Kladně, později přešel ke Krajskému soudu v Praze. Specializoval se na trestní právo.

Od února 1990 do dubna 1991 byl Kučera zástupcem vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla. V květnu 1991 se stal soudcem Nejvyššího soudu ČSFR, kde vedl trestní kolegium. Po vzniku samostatné České republiky přešel do funkce místopředsedy Nejvyššího soudu ČR. Odborně publikoval, pracoval na trestněprávních předpisech.

O Kučerovi se hodně mluvilo v souvislosti s trestní kauzou expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Podle tisku se Kučera opakovaně setkal se šéfkou státních zástupců, kteří měli kauzu na starosti, a naznačoval, že by bylo možné vyšetřování zdržet. Na jednom ze setkání údajně pronesl větu: "Nezávislost justice musí jít stranou, když hrozí pád vlády." Kučera ale později tvrdil, že nic takového neřekl.

Kučera také patřil mezi lidi, kteří po bývalé nejvyšší státní zástupkyni a nynější ministryni spravedlnosti Marii Benešové požadovali omluvu za to, že je v souvislosti s vyšetřováním Čunkovy kauzy označila za justiční mafii. Kauza skončila smírem.

Z Nejvyššího soudu Kučera v roce 2010 odcházel za komplikovaných okolností. Pražský vrchní soud jej na základě kárné žaloby podané tehdejší předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou zbavil funkce soudce. Důvodem bylo právě ovlivňování Čunkovy kauzy.

Kučera se proti verdiktu odvolal, což mělo odkladný účinek. Začátkem listopadu 2010 pak tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Kučeru kvůli kárnému řízení dočasně zprostil výkonu funkce soudce, Kučera ale krátce poté udělal nečekaný protitah a sám rezignoval, čímž Pospíšilův krok pozbyl platnosti a skončilo také odvolací kárné řízení. Po několika měsících odešel Kučera do penze s čistým štítem. Kvůli věku by tak jako tak musel skončit.

V prosinci 2010 tehdejší prezident Václav Klaus jmenoval Kučerovým nástupcem Romana Fialu, který funkci zastává dodnes. Kučera se po svléknutí taláru vrátil k advokacii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodičovská pro otce? EU chce, aby se více zapojili do výchovy

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Současný předobraz rodičovství, kdy je matka s dítětem několik let doma, zatímco otec dítěte chodí…

Někteří lidé se do vyhořelého paneláku v Bohumíně nechtějí vrátit, oprava…

11.08.2020 20:42 Aktualizováno Někteří nájemníci domu v Bohumíně na Karvinsku, kde při sobotním požáru zemřelo 11 lidí, už se do…

Razie proti extremismu. Na Slovensku byl zadržen i člen kapely Horkýže…

11.08.2020 17:02 Aktualizováno Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové…

Soud zakázal Metrostavu stavby s dotacemi, firma se odvolala

11.08.2020 16:46 Královéhradecký krajský soud dnes v případu machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama