Soudce Bajer je částečně vinen, bude mít nižší plat. Incident ve škole se ale neprokázal

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes na dva roky snížil o 30 procent plat děčínskému soudci Radomilu Bajerovi. Nadřízení mu vytýkali průtahy a manipulaci s vyhotovenými rozhodnutími. Soud ho v těchto bodech uznal vinným, naopak ho zprostil kárné žaloby v bodě ohledně nevhodného chování na veřejnosti. Bajer v soudních vyhotoveních pochybení připustil a čin označil za velkou hloupost, avšak nevhodné chování na veřejnosti odmítl. Nadřízení požadovali odvolání z funkce.

Přidejte svůj názor

Nejvyšší správní soud
doporučujeme

Soud uznal Bajera vinným, že porušil své povinnosti, čímž ohrozil důvěru v nezávislé rozhodování soudce. Prokázalo se, že v několika případech po vyhlášení rozsudku použil ve vyhotovení rozhodnutí odůvodnění z jiného případu, způsobil i průtahy. Předseda senátu Radovan Havelec uvedl, že soud zvážil přitěžující i polehčující okolnosti. "Mezi přitěžujícími byl přímý úmysl, neboť jednal ve snaze obejít nastavený systém, aby nevyšly najevo průtahy. Nešlo o jediný exces nebo zkratkovité jednání," řekl Havelec.

Podle něj byl navíc Bajer v minulosti uznán vinným z průtahů ve 101 soudních věcech. "Polehčující okolností bylo, že se doznal, nesnažil se svalit odpovědnost na někoho jiného. Projevil lítost," řekl Havelec. Soud přihlédl také k Bajerovu silnému pracovnímu vytížení a jeho tíživé osobní situaci kvůli sporům o děti. Soud totiž zjistil, že od loňského do letošního června řešil Bajer každý měsíc vždy více případů, než byl průměrný počet případů soudců děčínského soudu. Někdy počet případů u Bajera činil i dvojnásobek průměru.

Soud uvedl, že Bajer dosahuje dlouhodobě nadprůměrných výkonů. "Existuje možnost nápravy a u podobných případů nebylo ukládané odvolání. Je to ale vážné varování, protože návrh na odvolání nebyl zjevně nepřiměřený," zdůraznil Havelec, který Bajerovi řekl, že by se měl vyvarovat jakéhokoliv porušování povinností, jinak to může mít fatální následky. Bajer i místopředseda děčínského soudu Jiří Gloc, který navrhoval zproštění, rozhodnutí nechtěli komentovat.

NSS naopak Bajera zprostil kárné žaloby z nevhodného chování na veřejnosti. Spočívalo podle kárné žaloby v tom, že soudce přišel do základní školy, odkud podle pedagogů při vyučování násilím odvedl plačící dceru ze třídy. Bajer řekl, že ve škole byl a dceru odvedl, popřel však, že by se skutek stal tak, jak byl popsaný. Podle Bajera je celá situace mstou vůči němu a snahou zbavit ho možnosti setkávání s dětmi. Podle NSS nelze prokázat, že se skutek stal tak, jak byl popsaný. "Neprokázalo se, že by dívka plakala nebo že by ji odvedl násilím," dodal Havelec.

Kárnou žalobu podala v minulosti tehdejší předsedkyně děčínského soudu Zdeňka Hošková, která se ale stala soudkyní krajského soudu. Pověřený vedením děčínského soudu je nyní místopředseda Gloc.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Srpen 1969: Před 50 lety komunisté brutálně potlačili demonstrace

17.08.2019 08:20 Po nástupu Gustáva Husáka do čela KSČ většina obyvatel Československa rezignovala a myšlenky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama