Padělané obrazy za desítky milionů? Kauza zasáhla i Jiřinu Bohdalovou, soud vyslechl znalkyni

Výslechem znalkyně dnes pokračovalo jednání soudu v kauze obchodů s obrazy, které jsou podle obžaloby padělané. Krajský soud v Praze vyslechl znalkyni, která zpracovala posudky na zhruba dvě desítky obrazů. Dnes mluvila přibližně o polovině z nich, všechny označila za padělky. Obžalovaní to odmítají a na pravosti obrazů trvají. Výslech znalkyně bude pokračovat i ve středu, příští týden by mohlo dojít na závěrečné řeči.

Ilustrační foto

Obžalobě z podvodu čelí podnikatel Jaroslav Frölich, jeho žena Eva a jejich kolega Martin Trokan. Podle státního zástupce prodali desítky padělaných obrazů za více než 30 milionů korun. Další údajné padělky v hodnotě zhruba 53 milionů prý k prodeji nabízeli. Policie u manželů doma také nalezla další desítky obrazů, které chtěla skupina podle státního zástupce také prodat. V případě, že by byly pravé, byla by jejich cena podle znalců zhruba 40 milionů korun.

Fröhlichovi a Trokan prodávali do galerií či obchodníkům obrazy českých umělců, například Josefa Čapka, Josefa Lady, Františka Kupky, Emila Filly, Václava Špály, Jana Zrzavého, Jindřicha Štyrského či Toyen. Cena děl se pohybovala od desítek tisíc korun po několik milionů. Podle obžaloby však obrazy nechal vytvořit Fröhlich u padělatelů, sehnal si k nim také falešné znalecké posudky. Trojici hrozí maximálně deset let vězení, vinu všichni odmítají.

Krajský soud dnes celý den prostřednictvím videokonference vyslýchal historičku umění Reu Michalovou. Ta obrazy, o kterých dnes mluvila, označila za jednoznačné padělky. Znalkyně uvedla, že použila srovnávací metodu, zkoumala například detaily obrazů, rukopis malířů i jejich signatury. Některá z údajně padělaných děl jsou podle ní polodiletantská, neumělá až naivní.

Se závěry jejích posudků obžalovaní nesouhlasí. Fröhlich soudu předložil důkazy, která podle něj tvrzení znalkyně zpochybňují. "Jsem přesvědčen o pravosti obrazů," zopakoval dnes několikrát. Trokan zase připomněl, že obrazy za pravé označili jiní znalci. Fröhlichová se soudu zúčastnila jen krátce, požádala o jednání v její nepřítomnosti. Údajně padělané obrazy, kterých se posudek týkal, byly jako důkazy "k nahlédnutí" přímo v soudní síni.

Výslech znalkyně bude pokračovat i ve středu. Pokud nebudou navrženy další důkazy, mohl by příští týden ve středu začít státní zástupce přednášet závěrečný návrh. Po něm budou následovat obhájci a obžalovaní. Zatím není jasné, kdy by soud mohl vynést rozsudek.

Většina údajně padělaných děl se na trhu objevila mezi lety 2013 až 2016. Byly mezi nimi olejomalby, akvarely i náčrty. Například jeden z obrazů, který prodali manželé Fröhlichovi za 1,5 milionu, skončil u Jiřiny Bohdalové. Známá herečka se podle dřívějších informací k soudnímu jednání připojila s žádostí o náhradu škody. Mezi poškozenými vystupuje také režisér Ivan Zachariáš.

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 13:51 Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Česko žádá o uznání statusu země bez výskytu ptačí chřipky

27.07.2021 14:57 Česká republika zažádala Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE) o uznání statusu země bez…

Pandemické období se negativně podepsalo na vztazích, naznačuje studie

27.07.2021 10:55 Náročné období pandemie koronaviru se negativně podepsalo na partnerských vztazích. Podle pilotní…

Odhad nákladů na obnovu majetku po tornádu na Jižní Moravě činí 5,3…

26.07.2021 20:27 Odhad nákladů na obnovu majetku v Jihomoravském kraji, který poničilo tornádo, činí podle…

Soud nepravomocně rozhodl o přípustnosti vydání Garejeva do Ruska

26.07.2021 12:27 Aktualizováno Vydání podnikatele Ildara Garejeva k trestnímu stíhání do Ruska je přípustné, rozhodl dnes…

Související:

Právě se děje