V krkonošském Obřím dole se zranil turista, zasahoval i vrtulník

Horská služba a letečtí záchranáři v úterý odpoledne v Obřím dole v Krkonoších zasahovali u českého turisty, který zkolaboval a poranil si hlavu. Vrtulník přepravil muže v podvěsu nejprve ke Slezské boudě, kde jej záchranáři přeložili na palubu. Poté mohl být přepraven do nemocnice k dalšímu ošetření. ČTK to sdělili zástupci horské služby a záchranky.

krimi
doporučujeme

Osmapadesátiletý turista zkolaboval na stezce v horní části Obřího dolu v obtížně přístupném úseku na úbočí Sněžky mezi trkačem a Slezským domem. Pomoc přivolali pomocí aplikace Záchranka turisté, kteří byli svědky události.

"Kolaps souvisel s úrazovým stavem. Cestou na Sněžku upadl a bylo podezření na poruchu vědomí. Navíc to bylo v nepřístupném terénu. Takové případy se řeší vždy za pomocí letecké záchranné služby," řekl ČTK mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Ivo Novák.

V době zásahu leteckých záchranářů a horské služby byl muž mimo ohrožení života. "Vrtulník ho přepravil na heliport do Trutnova k sanitce, pozemní posádka ho pak převezla do nemocnice," řekl Novák. Co nejblíže ke zraněnému před tím dojel terénním autem jeden ze členů horské služby, dál musel s veškerým zdravotnickým vybavením asi půl kilometru pěšky, uvedl Tomáš Novák z horské služby.

Podle náčelníka Horské služby Krkonoše Pavla Jirsy by turisté v současných vedrech neměli podceňovat pitný režim a nosit s sebou na túry dostatek tekutin. "Zásah opět potvrdil připravenost obou záchranných složek a také jejich efektivně fungující spolupráci. Významným pomocníkem byla právě aplikace Záchranka. Dokázali jsme s její pomocí určit polohu pacienta s přesností pěti metrů," dodal Jirsa.

Modře značená turistická stezka Obřím dolem je mezi návštěvníky východních Krkonoš oblíbenou výstupovou trasou na Sněžku. Na nejvyšší českou horu se lze dostat z Pece také přes Růžovou horu nebo pohodlněji lanovkou. Delší trasa vede pak kolem Výrovky a Luční boudy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodičovská pro otce? EU chce, aby se více zapojili do výchovy

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Současný předobraz rodičovství, kdy je matka s dítětem několik let doma, zatímco otec dítěte chodí…

Někteří lidé se do vyhořelého paneláku v Bohumíně nechtějí vrátit, oprava…

11.08.2020 20:42 Aktualizováno Někteří nájemníci domu v Bohumíně na Karvinsku, kde při sobotním požáru zemřelo 11 lidí, už se do…

Razie proti extremismu. Na Slovensku byl zadržen i člen kapely Horkýže…

11.08.2020 17:02 Aktualizováno Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové…

Soud zakázal Metrostavu stavby s dotacemi, firma se odvolala

11.08.2020 16:46 Královéhradecký krajský soud dnes v případu machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama