Režisér Renč zklamaný z politiky: Zeman mě potrestal

Režisér Filip Renč během první prezidentské volby v roce 2013 podpořil Miloše Zemana, kterému natočil volební spot. Zeman jej později obdaroval státním vyznamenáním. Renč v rozhovoru pro Reflex.cz uvedl, že jej tím spíše poškodil. Podle něj by státní vyznamenání za kultury neměl rozdávat. Režisér přizná, že se mu nelíbí proruská prezidentova politika a tvrdí, že v české politické scéně chybí hodnoty zesnulého prezidenta Václava Havla.

Přidejte svůj názor 93 komentářů

Filip Renč, režisér filmu Lída Baarová.
doporučujeme

Renč tvrdí, že v době první prezidentské volby považoval jak Zemana, tak jeho protivníka Karla Schwarzenberga, za dobré, vzdělané a kvalitní kandidáty, se zkušenostmi z politiky, kteří byli spojeni s revolučním hnutím 1989. Za svoji volbou si stojí, s tím, že se tak rozhodl a že svoboda výběru je podstatou demokracie.

Režisér přiznává, že mu jeho volba přinesla mnoho úskalí. Zvláště v kulturní sféře, kde působí, bývá politická volba zdrojem nevraživosti. „Ti lidi se nemají rádi, nepracují spolu v divadle, filmu jen proto, že ten druhý má odlišný politický názor a dělá to hrozné rozepře,“ tvrdí.

Renč však zdůrazňuje, že rozhodnutí volit jednoho politika neznamená, že s ním bude po zbytek života souhlasit. „Nikdy nevíte, co se z toho politika vyklube,“ podotýká s tím, že spojení s politikou vždy pro režiséra a jakéhokoliv umělce může vyústit v „polibek kobry“.

Naznačil, že jej prezident Zeman zklamal v druhu politiky, kterou praktikuje. Renčovi vadí jeho proruská orientace a že z Česka, spolu s dalšími lidmi, vytváří „prodlouženou ruku Kremlu v EU“. Na Zemanovi se mu nicméně líbí, že propustil Jiřího Kajínka a je proti muslimské migraci. „Pak je tisíc politických kroků, se kterými jako občan nesouhlasím,“ podotýká režisér.

Režisér v roce 2014 dostal od prezidenta medaili Za zásluhy I. stupně. Podle Renče mu dal z osobních sympatií a z vděčnosti za to, že mu natočil klip. Myslí si, že není objektivní a spravedlivé, aby prezident dle svého subjektivního soudu dával státní ocenění.

„Není správné, aby prezident dával svoje ocenění za kulturu, protože je to spíš za trest,“ tvrdí Renč. Podle něj mají být oceněni váleční hrdinové, lékaři, lidé, kteří se ocenili za stát, nikoliv umělci, kteří za to budou „mediálně zkopáni“.

Není to jen Zeman, vůči kterému se Renč kriticky vyjádřil. Nelíbí se mu celé politické vedení. Naopak je mu sympatické hnutí Milion chvilek pro demokracii, které dělá protibabišovské demonstrace se silným protizemanovským podtónem.

Podle Renče se z politiky s odchodem bývalého prezidenta Václava Havla  odešla i etika a morálka, která byla víc než peníze a úspěšná ekonomika. „Kde jsou nějaké mravní hodnoty, které se Havel pokoušel zavést a ten národ trošku povzbudit, převychovat, dám mu víru v sama sebe, to odešlo s Havlem,“ řekl Renč.

„Já jsem za socialismu styděl někde v zahraničí říct, že jsem z Československa,“ uvedl Renč, že s Havlem se to změnilo. „A nyní se zase stydím,“ posteskl si režisér.  

Loading...
Vstupte do diskuze (93)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lihová mafie: Člen Březinova gangu dostal přísný trest, další muž byl…

15.10.2019 10:39 Aktualizováno Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a…

Genderová rovnost? Česko má ostudu, v žebříčku zemí EU se prudce propadlo

15.10.2019 09:32 Česko je v zajištění rovných příležitostí a podmínek pro ženy a muže pod průměrem EU. V žebříčku 28…

Pietní místo na Bertramce bylo uklizeno. Gottova rodina si dárky a vzkazy…

15.10.2019 08:59 Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v…

Jaromír Nohavica to opět přepískl? Jsi ubožák. křtít knížku ha*zlovi…

14.10.2019 22:17 Aktualizováno Písničkář Jaromír Nohavica se opět postaral o pořádný rozruch! Pokřtil totiž knihu kontroverzního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama