Jiřina Bohdalová má smůlu? Žalobce přiznal porážku v kauze údajně padělaných obrazů

Obžalobě se v devět měsíců trvajícím hlavním líčení nepodařilo prokázat, že by podnikatel Jaroslav Fröhlich, jeho žena Eva a kolega Martin Trokan vědomě prodávali padělané obrazy. V závěrečné řeči to dnes u Krajského soudu v Praze řekl státní zástupce Miroslav Forejt. Navrhl proto trojici zprostit obžaloby z rozsáhlého podvodu, za který jim hrozí až desetileté tresty vězení. Obžalovaní, kteří trvají na své nevině, s návrhem státního zástupce souhlasí. Soudkyně Iva Říhová plánuje vynést rozsudek 15. srpna.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Jiřina Bohdalová si koupila krásný dáreček
doporučujeme

Fröhlichovi a Trokan prodali desítky obrazů za více než 30 milionů korun. Podle obžaloby věděli, že jsou díla padělaná. Další padělky v hodnotě zhruba 53 milionů k prodeji nabízeli. "Mohlo se to odehrát odlišně od podané obžaloby," řekl dnes státní zástupce. Trojice se podle něj mohla domnívat, že vlastní pravé obrazy. K prokázání viny chybí podle něj výslechy padělatelů, kteří "buď neexistují nebo je policie nedokázala zjistit".

Znalci, kteří označili díla za falzifikáty, nepůsobili u soudu podle žalobce přesvědčivě. Neobstáli zejména v konfrontaci s obhajobou, která poukazovala na nepřesnosti v jejich vyjádřeních, uvedl. Používali také subjektivní výrazy, které nelze přezkoumat. I kdyby se ale podle něj podařilo prokázat, že jde skutečně o padělané obrazy, obžalovaní to nemuseli vědět.

Například v policejních odposleších nikdy nezaznělo, že by se domlouvali na prodeji padělků, na což upozornil i obhájce Fröhlichových Tomáš Kaiser. "Kdo vám může poskytnout lepší alibi než policie?" uvedl. Dnes stejně jako od počátku trestního stíhání trval na tom, že jsou jeho klienti nevinní. Advokát dnes také znovu kritizoval podle něj necitlivý zásah policistů v domě Fröhlichových, který se odehrál před dětmi. Za účelové pak označil vzetí Fröhlichové do vazby a oddělení od dětí, což mělo donutit jejího muže k přiznání.

Sám Fröhlich si myslí, že trestní stíhání si objednala jeho konkurence. Dodnes je přesvědčen, že všechna prodaná díla byla pravá. "Žádného padělatele neznám, ani jsem s žádným nepřišel do styku," řekl v závěrečné řeči. Dodal, že obrazy částečně zdědil po rodičích a částečně nakoupil po České republice i v zahraničí.

Fröhlichovi a Trokan prodávali do galerií či obchodníkům obrazy českých umělců, například Josefa Čapka, Josefa Lady, Františka Kupky, Emila Filly, Václava Špály, Jana Zrzavého, Jindřicha Štyrského či Toyen. Cena děl se pohybovala od desítek tisíc korun po několik milionů. Byly opatřené i znaleckými posudky, podle obžaloby falešnými. Podle Forejta ale neexistuje důkaz o tom, že by trojice nějak odborníky ovlivňovala. Ani galeristé pravost děl nezpochybnili.

Většina údajně padělaných děl se na trhu objevila mezi lety 2013 až 2016. Byly mezi nimi olejomalby, akvarely i náčrty. Například obraz Emila Filly Zátiší s dýmkou a hrozny skončil u Jiřiny Bohdalové. Známá herečka se k soudnímu jednání připojila s žádostí o náhradu škody. Její právní zástupce dnes naopak uvedl, že je přesvědčen o vině obžalované trojice a o tom, že je obraz padělek. Mezi poškozenými vystupuje také režisér Ivan Zachariáš.

Policie u manželů doma nalezla další desítky údajně padělaných obrazů, které byly podle státního zástupce také určeny k prodeji. V případě, že by byly pravé, byla by jejich cena podle znalců zhruba 40 milionů korun. Nyní jsou však podle Kaisera obrazy tak "provařené", že jsou již neprodejné.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuba směřuje ke změně režimu, míní režisér Pérez. Promluvil i o vztazích s…

23.02.2020 10:34 Kuba už udělala důležitý krok na cestě k jinému režimu tím, že má civilního prezidenta, domnívá se…

V Česku se 29. února rodí zhruba 300 dětí. Láká neobvyklé datum ke svatbám?

23.02.2020 10:18 V poslední únorový den přestupného roku přichází v Česku na svět kolem tří stovek dětí. Datum…

Kynologem roku 2019 je Alena Smolíková, uspěla i v kategorii dogdancing

22.02.2020 21:25 Kynoložkou roku 2019 se stala Alena Smolíková, mistryně Evropy v takzvaném dogdancingu, kdy psovod…

Začala tradiční Matějská pouť. O které atrakce je největší zájem?

22.02.2020 16:26 První tisíce dětí i dospělých vyrazily na pražské holešovické Výstaviště, kde dnes začala Matějská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama