Za vraždy na Písecku padly výjimečné tresty. Oběti umíraly trýznivě, řekla soudkyně

Na 27 a 28 let do vězení poslal dnes českobudějovický krajský soud Slováky Jána Moncoľa a Michaelu Krajčovou za vraždu manželů na Písecku. Podle obžaloby odsouzení zabíjeli kvůli penězům, zavražděnému páru ukradli přibližně 400.000 korun. Jedná se o nejvyšší tresty, které českobudějovický krajský soud v uložil od prosince roku 2010, kdy poslal vraha dvou žen do vězení na doživotí. Rozsudek není pravomocný, všechny strany si ponechaly lhůtu pro odvolání.

Vražda, ilustrační foto
doporučujeme

Tragická událost se stala loni v lednu. Zavražděné manžele nalezli v jejich mobilním domě poblíž Písku. Moncoľ a Krajčová po činu uprchli do Rumunska, kde je zadržela policie a předala zpět do České republiky.

Českobudějovický krajský soud navíc dnes Moncoľovi a Krajčové nařídil, aby jako nemajetkovou újmu uhradili 4,6 milionu korun. Jedná se o peníze pro děti a příbuzné zavražděných.

Předsedkyně senátu soudu Olga Smrčková odůvodnila, proč obžalovaní dostali výjimečné tresty. "U poškozeného vznikla zranění zaživa. Dobře si uvědomoval, v jaké situaci se nachází. Pociťoval extrémní strach, umíral několik minut. Všechny okolnosti naplňují znaky zvlášť trýznivého způsobu vraždy," řekla.

Devětadvacetiletá Krajčová a o pět let starší Moncoľ navštívili manželský pár údajně kvůli obchodu. "Jednalo se o záminku na spolupráci ohledně prodeje elektrospotřebičů," řekl státní zástupce Petr Cigánek.

Krajčová manžele znala, jelikož u nich v minulosti pracovala, proto se vracela do známého prostředí. Podle svědků, kteří dříve u soudu vypovídali, brali manželé Krajčovou jako dceru. Lednová návštěva se podle obžaloby změnila v roztržku. Moncoľ a Krajčová napadli manžele nožem a bodali je do krku, týla nebo hrudníku. Moncoľ postupně výpověď měnil. V jedné verzi například tvrdil, že s ním a Krajčovou byli v mobilním domě ještě další dva muži, kteří chtěli manžele okrást. Podle této verze si obžalovaný nepamatoval, kdo vlastně v hádce bodal.

"Ani jeden z obžalovaných netrpí duševní chorobou. Mohli rozpoznat nebezpečnost svého jednání," řekla Smrčková. Soud poslal muže i ženu do věznice se zvýšenou ostrahou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tvrdý lockdown a zákaz setkávání. Jediná cesta, jak situaci do Vánoc…

28.10.2020 22:14 Aktualizováno Ke zlepšení vývoje epidemie do Vánoc je podle Centra pro modelovaní biologických a společenských…

Hlad a bída odstartovaly vznik státu. Němci i komunisté nenáviděli 28.…

28.10.2020 22:14 Aktualizováno ROZHOVOR – Nechtěli dál už žít v bídě, o hladu i zimě. Všeho měli dost. Historik Libor Svoboda z…

Stovky lidí v Praze protestovaly proti vládním opatřením

28.10.2020 22:14 Aktualizováno Stovky odpůrců se dnes sešly na pražském náměstí Republiky, kde zhruba dvě hodiny protestovaly…

Na Semilsku hoří hala na výrobu matrací

28.10.2020 22:01 V Roztokách u Semil hoří výrobní a skladovací hala společnosti Hilding Anders ČR, která vyrábí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama