Zvrat v případu vraždy na Děčínsku: Soud po dvou letech obnovil trestní řízení

Ústecký krajský soud dnes povolil obnovu trestního řízení v případu ubodání mladíka ve Varnsdorfu na Děčínsku. Před dvěma lety soud rozhodl, že Jiří Nosek, který podle policie zavraždil svého kamaráda, byl v době spáchání činu nepříčetný a nařídil ústavní léčbu.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle nového znaleckého posudku muž nepříčetný nebyl, soud proto povolil obnovu. Usnesení není pravomocné.

Otec mrtvého Jaroslav Berger novinářům u soudu řekl, že se dočkal spravedlnosti. "Myslím si, že tohle mělo být už dávno za námi," uvedl. O tom, že Nosek nebyl nepříčetný, byl Berger přesvědčen od začátku, proti zastavení trestního řízení neúspěšně bojoval. K soudu s ním dnes přišli také jeho podporovatelé v tričkách s fotografií mrtvého. "Syna mi to nevrátí, ale satisfakce tady je," řekl Berger. "Ten boj nebyl marný," zdůraznil.

Původní posudek u muže konstatoval rozvíjející se schizofrenii. Lékaři při Noskově pobytu v psychiatrické nemocnici zjistili, že se obviněný nechová v souladu s diagnózou. I na léky reagoval odlišně, než by dané diagnóze odpovídalo. Státní zastupitelství proto podalo návrh na obnovu řízení.

Z revizního znaleckého posudku vyplynulo, že muž nesplňuje kritéria schizofrenie a nebyly dány důvody k zastavení trestního stíhání. Jeho ovládací schopnosti v době, kdy jednal, byly podstatně snížené a schopnosti rozpoznávací byly zcela zachovalé.

Pokud nebude podána proti dnešnímu usnesení stížnost, bude Nosek propuštěn z léčebny a státní zástupce bude moci podat návrh na jeho vzetí do vazby. Podle znalců je pro společnost nebezpečný.

Tělo osmnáctiletého mladíka našli lidé v centru Varnsdorfu o velikonočním pondělí v roce 2017. Zemřel na následky zranění po bodné ráně. Nosek pak nůž, jímž kamaráda bodnul, podle policie schoval doma. Krátce poté kriminalisté Noska zadrželi a obvinili z vraždy, k činu se přiznal.

Mladík se pokusil oběsit na prostěradle a skončil na psychiatrii. Tam znalci dospěli k názoru, že trpí duševní poruchou, konkrétně rozvíjející se schizofrenií. Státní zástupkyně Noskovo stíhání zastavila, její krok potvrdilo i Vrchní státní zastupitelství v Praze. Bude-li nyní jednadvacetiletý Nosek souzen za vraždu, hrozí mu deset až 18 let vězení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trest za nenávistný komentář pod fotkou prvňáků platí. Svoboda slova není…

01.10.2020 16:29 Podmíněný trest pro autora nenávistného komentáře na sociální síti pod fotografií prvňáků teplické…

Sněmovna pochybila. Student měl nárok na informace z peněžních deníků,…

01.10.2020 14:56 Aktualizováno Kancelář Poslanecké sněmovny chybovala, když neposkytla studentovi požadované informace z peněžních…

Osvobození Nečasové a Rittiga v kauze BIS je pravomocné, soud potvrdil…

01.10.2020 14:16 Osvobození Jany Nečasové (dříve Nagyové), lobbisty Iva Rittiga a advokáta Davida Michala v kauze…

Vězeň dostal za znásilňování ve Valdicích mírnější trest, pak půjde do…

01.10.2020 13:00 Roman Žiga, který loni znásilňoval a vydíral svého spoluvězně ve Valdicích, si odpyká dalších sedm…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama