Zvrat v případu vraždy na Děčínsku: Soud po dvou letech obnovil trestní řízení

Ústecký krajský soud dnes povolil obnovu trestního řízení v případu ubodání mladíka ve Varnsdorfu na Děčínsku. Před dvěma lety soud rozhodl, že Jiří Nosek, který podle policie zavraždil svého kamaráda, byl v době spáchání činu nepříčetný a nařídil ústavní léčbu.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle nového znaleckého posudku muž nepříčetný nebyl, soud proto povolil obnovu. Usnesení není pravomocné.

Otec mrtvého Jaroslav Berger novinářům u soudu řekl, že se dočkal spravedlnosti. "Myslím si, že tohle mělo být už dávno za námi," uvedl. O tom, že Nosek nebyl nepříčetný, byl Berger přesvědčen od začátku, proti zastavení trestního řízení neúspěšně bojoval. K soudu s ním dnes přišli také jeho podporovatelé v tričkách s fotografií mrtvého. "Syna mi to nevrátí, ale satisfakce tady je," řekl Berger. "Ten boj nebyl marný," zdůraznil.

Původní posudek u muže konstatoval rozvíjející se schizofrenii. Lékaři při Noskově pobytu v psychiatrické nemocnici zjistili, že se obviněný nechová v souladu s diagnózou. I na léky reagoval odlišně, než by dané diagnóze odpovídalo. Státní zastupitelství proto podalo návrh na obnovu řízení.

Z revizního znaleckého posudku vyplynulo, že muž nesplňuje kritéria schizofrenie a nebyly dány důvody k zastavení trestního stíhání. Jeho ovládací schopnosti v době, kdy jednal, byly podstatně snížené a schopnosti rozpoznávací byly zcela zachovalé.

Pokud nebude podána proti dnešnímu usnesení stížnost, bude Nosek propuštěn z léčebny a státní zástupce bude moci podat návrh na jeho vzetí do vazby. Podle znalců je pro společnost nebezpečný.

Tělo osmnáctiletého mladíka našli lidé v centru Varnsdorfu o velikonočním pondělí v roce 2017. Zemřel na následky zranění po bodné ráně. Nosek pak nůž, jímž kamaráda bodnul, podle policie schoval doma. Krátce poté kriminalisté Noska zadrželi a obvinili z vraždy, k činu se přiznal.

Mladík se pokusil oběsit na prostěradle a skončil na psychiatrii. Tam znalci dospěli k názoru, že trpí duševní poruchou, konkrétně rozvíjející se schizofrenií. Státní zástupkyně Noskovo stíhání zastavila, její krok potvrdilo i Vrchní státní zastupitelství v Praze. Bude-li nyní jednadvacetiletý Nosek souzen za vraždu, hrozí mu deset až 18 let vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

20.09.2019 17:09 Aktualizováno Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku.…

Zkáza, nebo ráj? Studenti v Česku stávkovali za klima, dorazili i jejich…

20.09.2019 15:39 Aktualizováno Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes dopoledne sešly stovky mladých lidí, kteří se připojili k…

Zemědělec proti Agrofertu: Krajský soud se zastal Rady, spor se vrací…

20.09.2019 15:33 Krajský soud v Brně dal za pravdu zemědělci Bohumíru Radovi ve sporu s podnikem Agro Jevišovice z…

Matka dávala dceru (6) do spárů pedofila, soud jí opět udělil jen mírný…

20.09.2019 14:43 Matce z Prahy, která nechávala šestiletou dceru dlouhodobě zneužívat svým pedofilně orientovaným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama