Zájem o česká víza je rekordní. MZV přijalo nejvíc žádostí od rozdělení federace

Česká diplomacie v prvním pololetí zaznamenala rekordní zájem o víza. Přijala 408.000 žádostí, meziročně je to o 13 procent víc. Do konce roku očekává ministerstvo přes 800.000 žádostí, uvedl Černínský palác v tiskové zprávě. Loni jich diplomacie přijala 722.000, což bylo nejvíc od rozdělení Československa.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Poplatky za žádosti o víza za první pololetí vynesly českému státnímu rozpočtu zhruba půl miliardy korun. Pokud se naplní odhady ministerstva zahraničí, za celý rok by vízové poplatky mohly Česku přinést přes miliardu korun. Loni příjem za vízové poplatky činil 771 milionů korun.

Nejvíc žádostí o turistická víza v letošním prvním pololetí přišlo na české velvyslanectví v Moskvě, tamní diplomaté jich přijali 104.000. Následovalo velvyslanectví v Pekingu s 38.000 žádostmi a generální konzulát v Šanghaji v 20.000 žádostmi. Nejvíc žádostí o krátkodobá pracovní víza přijaly generální konzulát ve Lvově, kam jich přišlo 51.000, a velvyslanectví v Šanghaji, které jich přijalo 50.000.

"Nárůst žádostí je spojen s dostupnějším cestováním po celém světě," uvedl ředitel vízového odboru ministerstva zahraničí David Nový. Další příčinou růstu zájmu o víza je podle něj i krátkodobá pracovní migrace. "Podle posledních schengenských statistik se Česko, co se týká počtu vydaných víz, umístilo na sedmém místě ze všech 26 schengenských států," uvedl Nový.

Loni přišlo nejvíc žádostí o česká víza z Ruska, Ukrajiny a Číny, s větším odstupem následovaly Indie, Turecko, Kazachstán, Bělorusko a Saúdská Arábie. Podle ministerstva zahraničí v poslední době nejrychleji roste počet návštěvníků Česka z Číny, Indie a Saúdské Arábie.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze prasklo potrubí. Bez vody jsou tisíce odběratelů

07.12.2019 11:44 Bez dodávek vody je v Praze 6 kvůli prasklému vodovodnímu řadu zhruba 2700 odběratelů. Oprava by…

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Spor o hidžáb: Nejvyšší soud se zastal Somálky, ČR musí tolerovat…

06.12.2019 17:23 Aktualizováno Nejvyšší soud (NS) se zastal somálské dívky, která chtěla na zdravotnické škole v Česku nosit…

Startuje lyžařská sezona, jako první se rozjely vleky v Jeseníkách

06.12.2019 16:44 V Česku díky umělému zasněžování začala lyžařská sezona. Jako první se dnes rozjely vleky v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama