Vražda, či sebeobrana? Šéfžalobce nesouhlasí s osvobozením ženy, která ubodala bratra

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se postavil proti zproštění ženy, která loni v květnu ubodala ve Středočeském kraji svého agresivního bratra. Podle Vrchního soudu v Praze jednala v nutné sebeobraně. Zeman s výsledkem procesu nesouhlasí a podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pavel Zeman
doporučujeme

Krajský soud v Praze původně vyměřil ženě za zabití tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Obžaloba se týkala událostí, které se staly 1. května 2018 ráno. Mladá žena uslyšela ze seníku zvuk potyčky a volání sestry. Když vylezla nahoru, uviděla bratra, jak nad sestrou klečí s nožem v ruce. Povalila jej na záda, znehybnila koleny, vytrhla mu kuchyňský nůž z ruky a zasadila nejméně 13 ran do krku. Muž na místě zemřel.

Žena se činu dopustila v afektu, po předchozích zkušenostech s agresivitou bratra, který podle spisu opakovaně vyhrožoval členům rodiny a dopouštěl se vůči nim násilí. Podle odvolacího Vrchního soudu v Praze ženino počínání vykazuje "jednoznačné znaky nutné obrany", jde prý doslova o "učebnicový příklad".

Nejvyšší státní zástupce uznal právo ženy zasáhnout za daných okolností proti agresorovi, včetně použití zbraně. "Je ovšem nutno odlišovat původní jednání obviněné v pozici obránce od jejího dalšího počínání. Obviněné se totiž podle skutkových zjištění podařilo poškozeného povalit na záda na podlahu a odzbrojit jej," stojí v dovolání.

Pacifikováním a odzbrojením bratra podle dovolání v podstatě skončila nutná obrana. Následné opakované bodání už Zeman označil za zjevný exces.

"Násilný útok obviněné nožem proti znehybněnému poškozenému se tak svým charakterem blížil spíše odplatě za předchozí útok a dřívější příkoří z jeho strany," míní žalobce. Požádal Nejvyšší soud, aby případ vrátil k novému rozhodnutí Vrchnímu soudu v Praze. Nejvyšší soud dovolání obdržel před několika dny, zatím o něm nerozhodnul.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 10:31 Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Tři děti se popálily na příměstském táboře v Rokycanech, zasahovat musel i…

23.08.2019 20:28 Tři děti mladší 18 let utrpěly dnes v Rokycanech zranění. Jednu dívku musel vrtulník záchranné…

V Česku řádil gang daňových podvodníků. Už 24 obviněných, škoda 270 milionů

23.08.2019 11:48 Počet obviněných členů skupiny, kterou policisté a celníci v tomto týdnu zadrželi kvůli krácení…

Ovlivňování svědků v kauze Zadeh? Odvolací soud začne v září

23.08.2019 09:38 Odvolání v případu ovlivňování svědků v takzvané kauze Zadeh začne Krajský soud v Brně projednávat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama