Vražda, či sebeobrana? Šéfžalobce nesouhlasí s osvobozením ženy, která ubodala bratra

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se postavil proti zproštění ženy, která loni v květnu ubodala ve Středočeském kraji svého agresivního bratra. Podle Vrchního soudu v Praze jednala v nutné sebeobraně. Zeman s výsledkem procesu nesouhlasí a podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pavel Zeman
doporučujeme

Krajský soud v Praze původně vyměřil ženě za zabití tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Obžaloba se týkala událostí, které se staly 1. května 2018 ráno. Mladá žena uslyšela ze seníku zvuk potyčky a volání sestry. Když vylezla nahoru, uviděla bratra, jak nad sestrou klečí s nožem v ruce. Povalila jej na záda, znehybnila koleny, vytrhla mu kuchyňský nůž z ruky a zasadila nejméně 13 ran do krku. Muž na místě zemřel.

Žena se činu dopustila v afektu, po předchozích zkušenostech s agresivitou bratra, který podle spisu opakovaně vyhrožoval členům rodiny a dopouštěl se vůči nim násilí. Podle odvolacího Vrchního soudu v Praze ženino počínání vykazuje "jednoznačné znaky nutné obrany", jde prý doslova o "učebnicový příklad".

Nejvyšší státní zástupce uznal právo ženy zasáhnout za daných okolností proti agresorovi, včetně použití zbraně. "Je ovšem nutno odlišovat původní jednání obviněné v pozici obránce od jejího dalšího počínání. Obviněné se totiž podle skutkových zjištění podařilo poškozeného povalit na záda na podlahu a odzbrojit jej," stojí v dovolání.

Pacifikováním a odzbrojením bratra podle dovolání v podstatě skončila nutná obrana. Následné opakované bodání už Zeman označil za zjevný exces.

"Násilný útok obviněné nožem proti znehybněnému poškozenému se tak svým charakterem blížil spíše odplatě za předchozí útok a dřívější příkoří z jeho strany," míní žalobce. Požádal Nejvyšší soud, aby případ vrátil k novému rozhodnutí Vrchnímu soudu v Praze. Nejvyšší soud dovolání obdržel před několika dny, zatím o něm nerozhodnul.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama