Vražda, či sebeobrana? Šéfžalobce nesouhlasí s osvobozením ženy, která ubodala bratra

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se postavil proti zproštění ženy, která loni v květnu ubodala ve Středočeském kraji svého agresivního bratra. Podle Vrchního soudu v Praze jednala v nutné sebeobraně. Zeman s výsledkem procesu nesouhlasí a podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Pavel Zeman
doporučujeme

Krajský soud v Praze původně vyměřil ženě za zabití tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Obžaloba se týkala událostí, které se staly 1. května 2018 ráno. Mladá žena uslyšela ze seníku zvuk potyčky a volání sestry. Když vylezla nahoru, uviděla bratra, jak nad sestrou klečí s nožem v ruce. Povalila jej na záda, znehybnila koleny, vytrhla mu kuchyňský nůž z ruky a zasadila nejméně 13 ran do krku. Muž na místě zemřel.

Žena se činu dopustila v afektu, po předchozích zkušenostech s agresivitou bratra, který podle spisu opakovaně vyhrožoval členům rodiny a dopouštěl se vůči nim násilí. Podle odvolacího Vrchního soudu v Praze ženino počínání vykazuje "jednoznačné znaky nutné obrany", jde prý doslova o "učebnicový příklad".

Nejvyšší státní zástupce uznal právo ženy zasáhnout za daných okolností proti agresorovi, včetně použití zbraně. "Je ovšem nutno odlišovat původní jednání obviněné v pozici obránce od jejího dalšího počínání. Obviněné se totiž podle skutkových zjištění podařilo poškozeného povalit na záda na podlahu a odzbrojit jej," stojí v dovolání.

Pacifikováním a odzbrojením bratra podle dovolání v podstatě skončila nutná obrana. Následné opakované bodání už Zeman označil za zjevný exces.

"Násilný útok obviněné nožem proti znehybněnému poškozenému se tak svým charakterem blížil spíše odplatě za předchozí útok a dřívější příkoří z jeho strany," míní žalobce. Požádal Nejvyšší soud, aby případ vrátil k novému rozhodnutí Vrchnímu soudu v Praze. Nejvyšší soud dovolání obdržel před několika dny, zatím o něm nerozhodnul.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 se za týden prokázal u 71 Čechů, kteří byli v Chorvatsku

13.08.2020 22:00 Aktualizováno Nákaza covidem-19 se za týden do středy 12. srpna prokázala u 71 Čechů, kteří pobývali v Chorvatsku…

Při požáru v domově důchodců ve Mšeně zemřel jeden člověk

13.08.2020 18:42 Aktualizováno Jedna žena zemřela dnes brzy ráno při požáru v domově seniorů ve Mšeně na Mělnicku. Jednu zraněnou…

Iniciativa KoroNERV-20 pracuje na investičním semaforu

13.08.2020 17:43 Občanská iniciativa KoroNERV-20 připravuje investiční semafor. Vyznačuje v něm sektory, do kterých…

Bohumín varuje před falešnými sbírkami pro oběti požáru

13.08.2020 15:47 Bohumínská radnice varuje před falešnými sbírkami na podporu obětí sobotního tragického požáru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama