Svět jak ho známe končí, stojíme na pokraji katastrofy? Expert řekl, co musí Česko udělat

Svět jak ho známe a fungování společností končí. Tvrdí to sociolog a profesor právní filozofie Jiří Přibáň z univerzity Cardiff School of Law and Politics ve Walesu s tím, že jsme vstoupili do krize politiky, ústavních činitelů a hodnot. Jak z toho venM

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Česká republika
doporučujeme

Podle sociologa žijeme na pokraji hluboké revoluce. Demokracie, jak ji známe, totiž funguje jen několik desetiletí, a demokratické systémy sociálního státu s globalizací světa končí.

Otázka proto podle odborníka je, zda dokážeme vytvořit sociální solidaritu nějak jinak než přes ultra-tradicionalistické pojetí rodiny, přes rasové pojetí národa, třídní zášť či dokonce nenávist a politiku na ní založenou. 

"Evropa až dosud vždy vyvážela příležitosti a naděje. Dnes to vypadá, jako bychom se zapouzdřili sami do sebe a začali se okolního světa bát. Nejednou hrozí, že se starý kontinent uzavře, a to by byla chyba," řekl Českému rozhlasu expert.

Ekonomové podle něj zjišťují, že nastala éra protekcionismu, která může svět rozdělit na několik zón, které proti sobě povedou obchodní války a konkurenční boj o zdroje. "Dostáváme se na práh geopolitických konfliktů. Nechci mluvit o nějakých apokalypsách nebo hrozbě války, ale to, že už obchodní války máme, je přece všem jasné," upozornil.

Ani Česko není výjimkou. Podle experta linie, která u nás převládala po roce 1989, tedy demokracie a vzájemný obchod a budování globální společnosti založené na dodržování lidských práv, skončila s celosvětovou ekonomickou krizí v roce 2008.   

Česko by proti tomu podle něj mělo bojovat posilováním demokracie, právních a obchodních institucí. "Když se kolem sebe podíváte, jsme v posledních letech svědky systematického a promyšleného útoku na nezávislé instituce… Máme za sebou 30 let života ve svobodné společnosti, které říkáme ústavně demokratický stát, a ten je pak součástí nadstátního útvaru jménem Evropská unie," varuje.

Vina podle něj leží na bedrech politiků a ústavních činitelů. V posledních šesti letech například prý vidíme proměny parlamentarismu na jakousi poloprezidentskou autoritářskou republiku. "Viděli jsme to na jmenování posledních vlád Andreje Babiše, ale i na odvolávání ministrů," uvedl odborník.

Jak z toho ven? "Především se musíme zbavit představy, že se najde politik, který ví, jak vyřešit krize světa. Procházíme sociální a intelektuální revolucí, něčím, co zažili naši předci v době revoluce industriální… Stojíme na prahu hluboké kulturní změny, přitom ji část společnosti nechce… Ale lidstvo vždy směřovalo k něčemu, co je nové a nepoznané, protože to máme zapsáno v našem kulturním kódu," řekl Českému rozhlasu.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama