Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí. Někde vystoupí i pamětníci a aktéři listopadových událostí, města odhalí nová pietní místa. Na přípravě programů se vedle krajů a měst podílejí i školy a spolky. Mnoho ale finální program teprve dokončuje, zjistila ČTK.

Přidejte svůj názor 148 komentářů

Demonstrace 17. listopadu 1989, Václavské náměstí
doporučujeme

Města často s připomínkou sametové revoluce nečekají až na listopad. Například už při zářijovém Znojemském historickém vinobraní bude královská družina v průvodu rozhazovat pamětní mince. Do oběhu se tak dostane 10.000 stříbrných a 100 zlatých mincí s vyraženými letopočty 1989-2019.

Na letišti Hradčany v Libereckém kraji se 19. října uskuteční projekt Ralsko - 30 let svobody s ukázkami z vojenské historie. V Přerově mohou lidé již nyní navštívit výstavu Přerov sametový, která ukazuje dosud nevystavené fotografie a dokumenty ze soukromých archivů. V Humpolci pak bude mít výstava k listopadu 1989 vernisáž 20. října a v Plzni lidé od 19. do 21. září na veletrhu cestovního ruchu uvidí, kam jezdili za komunismu Čechoslováci na dovolenou.

Olomoucká radnice chystá oslavy společně s Univerzitou Palackého. Vedle koncertů, divadla a výstav nebude chybět expozice dobové techniky a gastronomie či setkání polistopadových primátorů města. Vznikne i velkoformátová malba na téma oslav revoluce.

Zlínská radnice program ještě tvoří, ale tamní divadlo uvede například politickou satiru Jednou budem dál. Autorem i režisérem je ředitel divadla Petr Michálek, který režíroval i úspěšné kabarety Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček. Premiéra bude 16. listopadu. Celá nadcházející sezona zlínského divadla pak nese podtitul Svobodná.

V Pardubicích čeká návštěvníky sálu Jana Kašpara v bývalé reálce beseda s protagonisty sametové revoluce ve městě. Na schodišti divadla, kde se vůdci opozice scházeli, bude 17. listopadu vzpomínková akce za účasti aktivních účastníků z Občanského fóra. Rovněž karlovarské muzeu chystá diskusní panel s osobnostmi, které se ve městě přelomových událostí účastnily. Významné pamětníky zapojí do programu také v Litoměřicích.

Středočeské Kladno vydá knihu Kladenská sametová, která bude mimo jiné obsahovat rozhovory s lidmi, kteří revoluci zažili. Chrudim pak připravila do zpravodaje seriál rozhovorů s aktivními účastníky.

Vrcholem akcí v Českých Budějovicích bude tradiční průvod Rozsviťme demokracii, který pořádá Jihočeské divadlo. Přesný scénář je ale teprve v přípravě. Na náměstí v Hodoníně vyroste Lennonova zeď svobody, kam budou moct lidé psát vzkazy.

Ostravský magistrát ve spolupráci s dalšími téměř 30 ostravskými institucemi připravuje od 15. do 18. listopadu program SametOVA!!!. Ostravská univerzita chystá moderovanou diskusi se studenty, kteří před 30 lety organizovali studentskou stávku. Ostravští divadelníci budou předčítat pasáže z díla Václava Havla.

V Hradci Králové bude 16. listopadu slavnostně otevřeno náměstí Václava Havla. Jeho jméno ponese piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové v lokalitě Na Soutoku. Na schodech liberecké radnice vznikne nové pietní místo. Plzeňské biskupství pak odhalí pamětní desku kardinálu Josefu Beranovi na katedrále.

Plzeň si připomene 30. výročí od událostí celodenním programem Cesta svobody, která propojí více než desítku míst v centru města. Jihlava chce výročí připomenout týden trvajícím happeningem. Jeho podstatou bude Zeď svobody symbolizující pád železné opony.

Devátý listopadový den bude na hraničním přechodu Železná Ruda/Bayerisch Eisenstein ukázka cestování vlakem konce 80. let 20. století na západě Čech. Bude vypraven zvláštní vlak z dobových vagonů z Plzně do Bavorské Železné Rudy s původními jízdenkami a průvodčím.

Loading...
Vstupte do diskuze (148)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus ONLINE: Dalších 257 nakažených s nemocí covid-19, celkem v…

10.04.2020 06:19 V Česku je 5569 lidí s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru. Ve čtvrtek jich přibylo 257.

Reakce Čechů na koronavirus nebyla přehnaná, míní Holanďan žijící v ČR

10.04.2020 06:10 Reakce na koronavirus nebyla v Česku přehnaná a nadšení, s jakými se společnost pustila do snahy…

Moskva hrozí odvetou za odstranění Koněva

09.04.2020 20:55 Odstranění památníku sovětského maršála Ivana Koněva v Praze může způsobit dlouhodobé podráždění v…

Hygienici zkoumají schůzku u Zemana v Lánech, prozradil policejní prezident

09.04.2020 20:38 Hygienici zkoumají sobotní schůzku prezidenta Miloše Zemana s jeho expertním týmem v Lánech, řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy