Padl trest za smrtelnou nehodu na silvestra v Praze. Soudce se s řidičkou nemazlil

Nicoleta Pavlovová, která podle obžaloby na Silvestra srazila autem dvě chodkyně, má jít do vězení na 4,5 roku. Dnes o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2. Jedna ze zraněných chodkyň po nehodě zemřela, druhá při srážce utrpěla těžká zranění.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Pavlovové, která byla v době nehody pod vlivem alkoholu, soud také uložil zákaz řízení na 8 let. 

Tragická nehoda se stala na pražských Vinohradech zhruba půl hodiny před koncem roku 2018. Dvaapadesátiletá spolumajitelka pražské vinotéky, která jela z Nuslí, podle obžaloby nepřizpůsobila rychlost jízdy okolnostem ani svým schopnostem, nezvládla řízení a na křižovatce v Bělehradské ulici smetla svým BMW dvě ženy přecházející po přechodu. Potom pokračovala v jízdě, aniž by jim poskytla nebo přivolala pomoc. Krátce poté v nedaleké Korunní ulici narazila do pěti zaparkovaných aut a svědci tohoto incidentu ji zadrželi na místě do příjezdu policie.

"Pokud by se k této situaci blížila střízlivá, bylo velice jednoduché té situaci zabránit," řekl k nehodě předseda trestního senátu Milan Rossi. Podotkl, že místo, kde je přechod, ne kterém byly ženy sraženy, je dobře osvětleno, na přechod také upozorňuje reflexní značka.

"Proč neviděla chodkyně, které před ní přecházely přes celou šířku přechodu, je věc, která zůstane nevysvětlena. Paní Pavlovová se k tomu nevyjadřuje," doplnil soudce.

Rossi uvedl, že obžalovaná jela rychlostí, která neodpovídala ani její kondici, ani dopravní situaci. "Mírně překročila povolenou rychlost, určitě se nepohybovala rychlostí, která by byla přiměřená té situaci," řekl soudce. Podle znalců ženy Pavlovová srazila v rychlosti v rozmezí 53 až 66 km/h.

Podle soudce si Pavlovová musela být vědoma toho, že srazila člověka. "Viděla, že má následek, nemohla si ho zaměnit s ničím jiným, než že srazila chodce," vysvětlil Rossi. Zraněným ženám přitom nijak nepomohla, ani se neujistila, že jim pomáhá někdo jiný. Připomněl, že žena chtěla odjet i od druhé nehody, v čemž jí zabránili svědci. V krvi měla podle rozsudku skoro 1,9 promile. Soudce také podotkl, že lítost, kterou Pavlovová u soudu projevila, nebyla příliš upřímná.

Státní zástupce tvrdí, že podnikatelka zkombinovala alkohol s lékem neurol, podle soudu to ale prokázáno nebylo. To, že by si prášek vzala, popírala i Pavlovová, která má rumunské občanství a dlouhodobě žije v Česku. Sama u soudu uvedla, že si na nehodu nepamatuje, na Silvestra s přáteli popíjela ve vinotéce, pak se prý marně snažila sehnat taxi. Poté si pamatuje až to, že byla v nemocnici. Znalci ale podle soudu vyloučili, že by měla tzv. alkoholové "okno".

Řidičce hrozilo až osmileté vězení za usmrcení z nedbalosti, nedbalostní těžké ublížení na zdraví, ohrožení pod vlivem návykové látky a neposkytnutí pomoci. Státní zástupce pro ni navrhoval trest okolo pěti let vězení, po vynesení verdiktu se vzdal práva na odvolání. Pavlovová si pro odvolání ponechala lhůtu.

Zraněná žena po Pavlovové požadovala 1,3 milionu korun za nemajetkovou újmu a bolestné. Příbuzní zemřelé ženy, která byla matkou nezletilého syna, se domáhali 15,5 milionu. Obhájce obžalované ale uvedl, že se všemi uzavřela Pavlovová mimosoudní dohodu, podle které jim dohromady zaplatí tři miliony korun. Soudce ale dohoda příliš nepřesvědčila, Rossi uvedl, že byla myšlena jako podpora toho, aby soud zvážil uložení podmíněného trestu. Část peněz má totiž Pavlovová podle dokumentu pravidelně splácet.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

20.09.2019 17:09 Aktualizováno Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku.…

Zkáza, nebo ráj? Studenti v Česku stávkovali za klima, dorazili i jejich…

20.09.2019 15:39 Aktualizováno Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes dopoledne sešly stovky mladých lidí, kteří se připojili k…

Zemědělec proti Agrofertu: Krajský soud se zastal Rady, spor se vrací…

20.09.2019 15:33 Krajský soud v Brně dal za pravdu zemědělci Bohumíru Radovi ve sporu s podnikem Agro Jevišovice z…

Matka dávala dceru (6) do spárů pedofila, soud jí opět udělil jen mírný…

20.09.2019 14:43 Matce z Prahy, která nechávala šestiletou dceru dlouhodobě zneužívat svým pedofilně orientovaným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama