Při demonstracích v srpnu 1969 zemřelo víc lidí, než se uvádělo

Obětí potlačených demonstrací v srpnu 1969 v Československu bylo sedm, a ne pět, zjistili historici. Zranění utrpělo 50 lidí, ačkoliv se doposud uvádělo, že jich bylo 31. Při dnešním křtu nové knihy, která se věnuje právě událostem před 50 lety, to oznámili historici v čele s Danielem Povolným. V den ročního výročí okupace země vojsky Varšavské smlouvy, který v knize nazývá Dnem hanby, se českoslovenští občané postavili komunistickému režimu. Demonstrace byly ale zastaveny příslušníky československé armády a bezpečnostních složek režimu.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Invaze v srpnu 1968
doporučujeme

Událostem z roku 1969 není věnováno tolik mediálního prostoru, kolik si podle historiků zaslouží. I proto se rozhodli sepsat novou publikaci. "Kniha se věnuje přípravě režimu na zásah proti těm, kteří si v srpnu 1969 chtěli připomenout výročí okupace a zápalné oběti z jara 1969. V jednotlivých kapitolách jsou představeny bezpečností složky a je tam popsán zásah těchto složek proti demonstrantům v Praze, Brně a Liberci," řekl Povolný. V knize se ale zabývá i dalšími městy, kde vypukly nepokoje.

Podle dalšího z autorů, Milana Bárty, je kniha Den hanby výjimečná právě tím, že situace rozebírá do detailu a nevěnuje se pouze demonstracím. "V knize se věnujeme například rozboru letáků, rozboru konkrétních bezpečnostních opatření, přípravě režimu na demonstrace a následnému postih režimu. Na to, jak byli postiženi lidé, kteří se v srpnu odhodlali vystoupit proti politické scéně, jakým způsobem si svůj vzdor museli odpykat," řekl Bárta při křtu knihy.

Na publikaci se podílelo několik autorů z řad historiků a odborníků. Kromě Povolného a Bárty to byl Jindřich Marek, Prokop Tomek nebo Libor Svoboda. Původním záměrem Povolného bylo vytvořit speciální číslo časopisu, informací ale nasbíral takové množství, že se rozhodl věnovat srpnu celou knihu.

Autoři považují 21. srpen 1969 za poslední pokus na dlouhou dobu o získání svobody, který po začátku normalizace mladá generace zkusila. Demonstrace a vzpoury mladých Čechoslováků ale nebyly zastaveny okupujícím vojskem jako v předchozím roce. Vzdor občanů ukončila vlastní armáda totalitního režimu a Veřejná bezpečnost. Proto autoři 21. srpen 1969 označují jako Den hanby.

Povolný je historikem a autorem několika desítek odborných publikací. Zabývá se událostmi v 20. století a komunistickým režimem. Kromě Dne hanby napsal také knihu Operace Dunaj, ve které se věnuje přímo okupaci.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak obrat důchodce? Znovu je to tady. Podvodníci přišli s novými triky

15.09.2019 21:11 Aktualizováno Podvodníci vymýšlejí nové triky jak vylákat peníze z důvěřivých seniorů. Příběh o volajícím vnukovi…

Nakupujete na farmářských trzích? Veterináři varovně zdvihli prst

15.09.2019 16:12 Veterináři letos zatím provedli v Praze 53 kontrol na 14 farmářských trzích, pochybení zjistili ve…

Vietnamci se po únosu v Česku bojí o život

14.09.2019 09:47 Mnozí Vietnamci se po únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionáře z Berlína přes ČR a…

Překvapivý průzkum: Co nejvíc děsí mladé Čechy? Přistěhovalci to nejsou

13.09.2019 15:59 Důraz na životní prostředí a členství v EU či nespokojenost se současnou politickou situací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama