V hradeckém babyboxu našli novorozeného "Jiříčka". Dvě hodiny po půlnoci byl odložen

Do babyboxu v budově Zdravotnické záchranné služby v Hradci Králové dnes někdo dvě hodiny po půlnoci odložil novorozeného chlapce. Dostal jméno Jiří.

Přidejte svůj názor 1 komentář

BabyBox
doporučujeme

Na první pohled je dítě podle zdravotníků zdravé, vážilo 3290 gramů a skončilo v péči lékařů hradecké nemocnice. ČTK to oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Chlapec je letošní patnácté a celkově 195. dítě odložené v Česku do babyboxu.

Novorozenec byl zabalený do bílé deky podobné zácloně a měl na sobě dětské body. "Jirka je třetí královéhradecké děťátko z babyboxu, po dvou holčičkách první klučík, patnácté letošní, 85. kluk celkově. Holčičky stále vedou 110:85," poznamenal Hess.

Chlapce z hradeckého babyboxu pojmenoval po někdejším řediteli záchranné služby a současném poslanci Jiřím Maškovi, s nímž Hess tuto speciální schránku pro odložené děti v září 2011 v krajském městě otvíral. V objektu záchranářů umístil Hess babybox kvůli dlouhodobému nesouhlasu vedení státní Fakultní nemocnice, které ho ve svém areálu nechtělo.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče. Další tvrdí, že matky mají více možností jak zaopatřit nechtěné dítě, než je uložit do babyboxu. V Česku fungují schránky od roku 2005, nyní jich je po celé republice 76.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Marek Vašut otevřeně: Moravec v České televizi jako za komunistů, jiný…

13.11.2019 00:54 Aktualizováno Herec Marek Vašut se otevřeně vyjádřil k roku 1989 a sametové revoluci, která podle něj proběhla až…

Rychetský pojmenoval nešvary dnešní společnosti. Co se vytratilo?

12.11.2019 21:54 Ze společnosti se vytratily základní zásady, jako je solidarita a humanismus. Staly se z nich téměř…

Člověk v tísni je nežádoucí, rozhodlo ministerstvo. Pracovat chce dál

12.11.2019 19:43 Aktualizováno Ruské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že českou humanitární organizaci Člověk v tísni…

Nižší rodičovská, ale delší dobu. Čeští rodiče mění přístup

12.11.2019 17:42 Aktualizováno V Česku přibylo rodičů, kteří si nechávají měsíčně vyplácet nižší rodičovskou na delší dobu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama