Lihová mafie: Žalobce trvá na vině obou obžalovaných, pronesl ráznou závěrečnou řeč

Žalobce navrhl potrestat zbývající dvojici z takzvané lihové mafie Radka Březiny, o jejich vině je stále přesvědčen. Jde o správce nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka, jejichž případ související s hlavní větví Březinovy kauzy vrátil Krajskému soudu v Olomouci před dvěma lety vrchní soud. Podle státního zástupce Miroslava Stokláska oba o Březinových nelegálních obchodech věděli a buď se na nich podíleli nebo ho kryli. Obžalovaní to popírají. Soud dnes líčení odročil na 15. října.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Muži byli původně souzeni v osmičlenné skupině obžalovaných, zbývajících šest v čele s Radkem Březinou jsou již pravomocně odsouzení. Tomáš Pantlík, který měl na starosti sklad v Olomouci, jako jediný není souzen jako člen organizované zločinecké skupiny, podle žalobce se ale snažil svým jednáním zakrýt její trestnou činnost. Navrhl pro něj tříletý trest, případně s ohledem na délku řízení podmíněný trest.

Klade mu za vinu, že 25. a 26. září 2012, kdy policisté našli v bývalých olomouckých sladovnách sklad Radka Březiny, se snažil zmást policii fiktivní nájemní smlouvou a poté se snažil oddálit otevření skladu, aby umožnil zametení stop, uvedl žalobce. Na základě pokynů Radka Březiny v noci na 26. září hlídal před areálem, ve kterém se ostatní obžalovaní snažili nelegální líh zlikvidovat.

Pantlíkův obhájce naopak dnes žádal o zproštění viny. O nelegální činnosti Radka Březiny prý nevěděl a od příjezdu ke skladu se do ničeho aktivně nepouštěl. Podotkl, že trest obžalovaný dávno vykonal. "Od skutku uběhlo sedm let, od roku 2013 je pod trvalým dohledem probačního úředníka, ke kterému musí co 14 dní docházet, což je přísnější režim než v případě podmínečného trestu," doplnil obhájce.

Pro Ivana Kováříka žádal dnes žalobce devět let a devět měsíců. Měl na starosti ostravské sklady, kam Radek Březina nechal navážet nelegální líh, o trestné činnosti podle Stokláska obžalovaný věděl a podílel se na ní. Potrestán by měl být podle žalobce i za starší část kauzy - čištění lihu v Ostravě v letech 1998 až 2001, který měl poté sloužit k nelegální výrobě alkoholu. "Všichni obžalovaní se k této činnosti doznali," uvedl státní zástupce. Krajský soud tuto část označil za promlčenou, případ mu ale vrátil na základě dovolání žalobce Nejvyšší soud.

Podle obhájce Kovářík líh čistil jen do konce roku 1999, šlo však o syntetický technický líh. Namítal, že za Kováříkova působení v ostravských skladech nebyly zjištěny žádné stavební úpravy pro nelegální úkryt lihu. Ani Kovářík podle obhájce o nelegální činnosti Březiny nevěděl. "Můj klient žádné úložiště nebudoval, působil jako správce nemovitostí," uvedl obhájce a požádal o zproštění viny.

Březinova kauza zaměstnává policii a žalobce od podzimu 2012, kdy se v souvislosti s metylalkoholovou aférou zaměřili na nelegální výrobny lihovin. Hlavní větev takzvané lihové mafie v čele s Březinou byla pravomocně odsouzena v červnu 2017. Nejvyšší trest dostal Březina, za daňový únik 5,6 miliardy korun si odpykává 13 let vězení. Žalobci pak začali odkrývat další navazující případy odběratelů nelegálního lihu a těch, co trestnou činnost maskovali. Někteří byli odsouzeni, část případů je u soudů, část se stále vyšetřuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza, nebo ráj? Studenti v Česku stávkovali za klima, dorazili i jejich…

20.09.2019 15:39 Aktualizováno Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes dopoledne sešly stovky mladých lidí, kteří se připojili k…

Zemědělec proti Agrofertu: Krajský soud se zastal Rady, spor se vrací…

20.09.2019 15:33 Krajský soud v Brně dal za pravdu zemědělci Bohumíru Radovi ve sporu s podnikem Agro Jevišovice z…

Matka dávala dceru (6) do spárů pedofila, soud jí opět udělil jen mírný…

20.09.2019 14:43 Matce z Prahy, která nechávala šestiletou dceru dlouhodobě zneužívat svým pedofilně orientovaným…

Porod doma se změnil v boj o život. Krvácející rodička se hádala se…

20.09.2019 10:56 Středočeští záchranáři za sebou tento týden mají zásah u domácího porodu, který se změnil v boj o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama