30. výročí "sametu" se blíží, studenti chystají doposud největší oslavy

Národní třída v Praze se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 otevře pro více než 100.000 lidí. Čekat je bude celodenní kulturní a vzdělávací program. Pošesté ho připravuje spolek studentů pražských vysokých škol Díky, že můžem ve spolupráci s dalšími organizacemi. Studenti chystají doposud největší oslavy. Spolek to uvedl v tiskové zprávě. Loni se listopadových oslav na Národní účastnilo podle odhadů 80.000 lidí.

Univerzita Karlova
doporučujeme

"Přestože jsme totalitu ani revoluci nezažili, je pro nás 17. listopad nejdůležitějším symbolem svobody, ve které dnes díky událostem před třiceti lety žijeme, je to vlastně oslava každodenních příležitostí," uvedl Lukáš Černý, předseda spolku Díky, že můžem. Třicáté výročí pokládá za velkou výzvu a příležitost k dosud největší akci v ČR.

"Přípravám se věnujeme intenzivně už od začátku roku," uvedl Černý. Dodal, že půjde o oslavu, která bude atraktivní napříč generacemi.

Loni se listopadových oslav v Praze zúčastnilo podle odhadu organizátorů a dat z mobilních sítí zhruba 132.000 lidí. Korzo Národní, jak studenti nazývají program na Národní třídě, navštívilo 80.000 lidí. Další tisícovky lidí zaplnily Staroměstské náměstí na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Korzo Národní má být vrcholem celoročních oslav svobody. Národní třída bude celá vyzdobena vlajkami a prapory, večer rozsvítí domy velká světelná instalace Paměť národa: 1989, kterou organizace Post Bellum připomene příběhy účastníků sametové revoluce. Na ulici se objeví také několik výtvarných děl a výstav.

Poprvé se studenti zhostili oslav v roce 2014, od té doby je každoročně Národní třída 17. listopadu uzavřena pro dopravu a otevřena veřejnosti a nabízí celodenní program. Program Korza Národní začne dopoledne a potrvá do večera. Na několika pódiích zahrají například David Koller, Tata Bojs, Prago Union, Zrní nebo Spirituál kvintet. Speciální místo v programu bude mít státní hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové, večer pak zazní i hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové. Večer bude program pokračovat koncerty v klubu Rock Café. Vzdělávací program nabídne vedle tematických debat také živou výuku lektorů Ústavu pro studium totalitních režimů v zastaveném tramvajovém voze.

Piazzetta Národního divadla bude v den oslav patřit dvacítce neziskových organizací pro prezentaci jejich činnosti. "Chceme na Národní třídě ukazovat dobré příklady lidí a organizací, které pomáhají řešit problémy dneška, které posouvají naši společnost dál," uvedl Černý. Na piazzettě bude tradiční literární blok nazvaný Obývák Václava Havla, ve kterém vystoupí třeba Michael Kocáb, Dagmar Havlová či Václav Marhoul.

V hlavním městě se při oslavách 30. výročí uskuteční řada dalších akcí. Jejich součástí bude třeba průvod, který vyrazí z Albertova a bude kopírovat trasu průvodu z roku 1989. V ulici Na Příkopě a na Letišti Václava Havla bude výstava výtvarných děl studentů. Akce zaštiťuje platforma Festival svobody. Praha mezi organizátory akcí rozdělila 15 milionů korun. Petr Meškán z Festivalu Svobody v září ČTK řekl, že koncert na Václavském náměstí se letos přes Jungmannovo náměstí propojí právě s Korzem Národní.

Akce k oslavě sametové revoluce chystá rovněž Česká tisková kancelář (ČTK). Výstava Okamžiky sametové revoluce bude v Praze celý listopad v ulici Na Příkopě a poté u obchodního centra v Nových Butovicích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trest za nenávistný komentář pod fotkou prvňáků platí. Svoboda slova není…

01.10.2020 16:29 Podmíněný trest pro autora nenávistného komentáře na sociální síti pod fotografií prvňáků teplické…

Sněmovna pochybila. Student měl nárok na informace z peněžních deníků,…

01.10.2020 14:56 Aktualizováno Kancelář Poslanecké sněmovny chybovala, když neposkytla studentovi požadované informace z peněžních…

Osvobození Nečasové a Rittiga v kauze BIS je pravomocné, soud potvrdil…

01.10.2020 14:16 Osvobození Jany Nečasové (dříve Nagyové), lobbisty Iva Rittiga a advokáta Davida Michala v kauze…

Vězeň dostal za znásilňování ve Valdicích mírnější trest, pak půjde do…

01.10.2020 13:00 Roman Žiga, který loni znásilňoval a vydíral svého spoluvězně ve Valdicích, si odpyká dalších sedm…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama