30. výročí "sametu" se blíží, studenti chystají doposud největší oslavy

Národní třída v Praze se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 otevře pro více než 100.000 lidí. Čekat je bude celodenní kulturní a vzdělávací program. Pošesté ho připravuje spolek studentů pražských vysokých škol Díky, že můžem ve spolupráci s dalšími organizacemi. Studenti chystají doposud největší oslavy. Spolek to uvedl v tiskové zprávě. Loni se listopadových oslav na Národní účastnilo podle odhadů 80.000 lidí.

"Přestože jsme totalitu ani revoluci nezažili, je pro nás 17. listopad nejdůležitějším symbolem svobody, ve které dnes díky událostem před třiceti lety žijeme, je to vlastně oslava každodenních příležitostí," uvedl Lukáš Černý, předseda spolku Díky, že můžem. Třicáté výročí pokládá za velkou výzvu a příležitost k dosud největší akci v ČR.

"Přípravám se věnujeme intenzivně už od začátku roku," uvedl Černý. Dodal, že půjde o oslavu, která bude atraktivní napříč generacemi.

Loni se listopadových oslav v Praze zúčastnilo podle odhadu organizátorů a dat z mobilních sítí zhruba 132.000 lidí. Korzo Národní, jak studenti nazývají program na Národní třídě, navštívilo 80.000 lidí. Další tisícovky lidí zaplnily Staroměstské náměstí na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Korzo Národní má být vrcholem celoročních oslav svobody. Národní třída bude celá vyzdobena vlajkami a prapory, večer rozsvítí domy velká světelná instalace Paměť národa: 1989, kterou organizace Post Bellum připomene příběhy účastníků sametové revoluce. Na ulici se objeví také několik výtvarných děl a výstav.

Poprvé se studenti zhostili oslav v roce 2014, od té doby je každoročně Národní třída 17. listopadu uzavřena pro dopravu a otevřena veřejnosti a nabízí celodenní program. Program Korza Národní začne dopoledne a potrvá do večera. Na několika pódiích zahrají například David Koller, Tata Bojs, Prago Union, Zrní nebo Spirituál kvintet. Speciální místo v programu bude mít státní hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové, večer pak zazní i hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové. Večer bude program pokračovat koncerty v klubu Rock Café. Vzdělávací program nabídne vedle tematických debat také živou výuku lektorů Ústavu pro studium totalitních režimů v zastaveném tramvajovém voze.

Piazzetta Národního divadla bude v den oslav patřit dvacítce neziskových organizací pro prezentaci jejich činnosti. "Chceme na Národní třídě ukazovat dobré příklady lidí a organizací, které pomáhají řešit problémy dneška, které posouvají naši společnost dál," uvedl Černý. Na piazzettě bude tradiční literární blok nazvaný Obývák Václava Havla, ve kterém vystoupí třeba Michael Kocáb, Dagmar Havlová či Václav Marhoul.

V hlavním městě se při oslavách 30. výročí uskuteční řada dalších akcí. Jejich součástí bude třeba průvod, který vyrazí z Albertova a bude kopírovat trasu průvodu z roku 1989. V ulici Na Příkopě a na Letišti Václava Havla bude výstava výtvarných děl studentů. Akce zaštiťuje platforma Festival svobody. Praha mezi organizátory akcí rozdělila 15 milionů korun. Petr Meškán z Festivalu Svobody v září ČTK řekl, že koncert na Václavském náměstí se letos přes Jungmannovo náměstí propojí právě s Korzem Národní.

Akce k oslavě sametové revoluce chystá rovněž Česká tisková kancelář (ČTK). Výstava Okamžiky sametové revoluce bude v Praze celý listopad v ulici Na Příkopě a poté u obchodního centra v Nových Butovicích.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Mödlareuth

Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Více souvisejících

30 let od sametové revoluce Praha studenti Vysoké školy

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 5 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

Hrozba pro zdraví i pozdní příchod do práce. Jak lidé vnímají přechod na letní čas?

Téměř třetina obyvatel Německa má obavy z přechodu na letní čas a vnímá to jako hrozbu pro své zdraví, uvádí průzkum německého institutu Forsa. Téměř každý pátý zaměstnaný uvádí, že se v důsledku časové změny zpozdí do práce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy