Úpravu sporů mezi operátory a zákazníky dnes vláda dořešila

Praha - Spory mezi telekomunikačními operátory a jejich neplatícími zákazníky budou nově řešit jen soudy, uvádí to analýza ministerstva průmyslu a obchodu, kterou na svém středečním zasedání schválil Nečasův kabinet. Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

doporučujeme

Vláda měla analýzu úpravy činnosti Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na programu už 19. října, nakonec ji finálně dořešila až na středečním jednání.

ČTÚ agendu se stávající stovkou příslušných úředníků nestíhá řešit.

Účastnické spory podle zákona o elektronických komunikacích, jejichž předmětem je peněžité plnění, během tří předešlých let vzrostly na dvojnásobek. Materiál ministerstva rekapituluje, že zatímco v roce 2008 bylo – především kvůli nezaplaceným fakturám – zahájeno 73 538 správních řízení, o dva roky později jich bylo už přes 142 tisíc. Podobný počet sporů očekává ČTÚ na základě dat z prvního čtvrtletí i v tomto roce.

Analýza připomíná, že agendě se na úřadu věnuje 111 zaměstnanců a na každého z nich tak připadá přes 100 návrhů měsíčně. Protože úřad správní řízení nestíhá řešit, geometrickou řadou stoupá počet těch, která přecházejí do dalších let. Ještě v roce 2008 bylo sporů z předchozích let jen zhruba 5000, o rok později se jich nakupilo už téměř 35 tisíc a v loňském roce jich bylo přes 80 tisíc. Při stejném tempu má letos zůstat nevyřízených sporů bezmála 140 tisíc.

Většina správních řízení se týká částek do 10 tisíc korun, na vyšší sumy je jen jejich zlomek.

S růstem agendy souvisí i nárůst počtu žalob na nečinnost ČTÚ kvůli tomu, že nevydává rozhodnutí ve stanovené lhůtě. "Za rok 2010 bylo podáno takových žalob 50, za první pololetí roku 2011 už 105 a za měsíc červenec 2011 bylo podáno 600 žalob," zmínila analýza MPO. "V případě úspěšně uplatněných žalob na náhradu škody se mohou v budoucnu s tím spojené náklady hrazené z veřejných rozpočtů pohybovat v řádech milionů až desítek milionů korun," varoval materiál.

"S ohledem na výše uvedené a po pečlivé analýze předložených dat navrhuje ministerstvo vládě převedení současné působnosti ČTÚ k rozhodování soukromoprávních sporů o povinnosti k peněžitému plnění mezi osobami vykonávajícími komunikační činnost na straně jedné a účastníkem, popřípadě uživatelem na straně druhé, na soudy," uvedl dokument návrh řešení. Převedení agendy na soudy by pro ně podle představ ministerstva nemělo být nijak kritické.

Jako krizový scénář analýza naopak uvedla možnost, že by spory o faktury s operátory dál vyřizoval telekomunikační úřad. V takovém případě by měl ČTÚ - aby stihl vyřizovat problematiku v zákonných lhůtách - přijmout "alespoň 217 nových zaměstnanců". Jeho náklady by se zvýšily jen na platech a odvedeném pojistném o 100 milionů korun, celkově pak o 260 milionů korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mění oděvní styl. Saka v době pandemie nahradily tepláky

27.02.2021 14:09 V pandemii z hledáčku českých zákazníků zmizely formální oděvy, menší poptávka byla ale třeba i po…

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 11:36 Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla

27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…

Lidský virus v říši zvířat: Gorilu trápí kašel i teplota. Vakcína u savců…

27.02.2021 09:17 ROZHOVOR – Veterinář Tomáš Baňoch upozorňuje, že pokud byla v pražské zoologické zahradě prokázána…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama