Nad Českem se vznáší nebezpečný radioaktivní jód neznámého původu!

Praha - Přítomnost stopového množství radioaktivního jódu I-131 objevili experti v ovzduší nad územím Česka. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová v pátek agentuře Mediafax sdělila, že naměřené stopy jódu nepředstavují pro lidský organismus nebezpečí.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Radiaci nízké úrovně naměřili odborníci také nad Maďarskem, Slovenskem a Rakouskem.

Kde se stopové koncentrace radioaktivního jódu vzaly, zatím odborníci netuší. "Téměř jistě ale můžeme vyloučit, že by pocházel z jaderných elektráren u nás či odkudkoliv jinud," ubezpečila Drábová.

Stejně tak si je předsedkyně SÚJB jistá, že je zdroj stopového množství jódu I-131 mimo Českou republiku a že nepochází z jaderné elektrárny. Za možný zdroj radiačního znečištění Drábová uvedla výrobu radiofarmak, přípravků obsahujících jeden nebo více radioaktivních izotopů.

K domněnce Drábové se kloní britský jaderný fyzik Paddy Regan z univerzity v Surrey. Radioaktivní jód se podle něj používá při léčbě štítné žlázy a je pravděpodobné, že ho má uskladněný mnoho evropských nemocnic.

"Je nepravděpodobné, že pochází z Fukušimy, protože od havárie uplynulo několik měsíců a tento izotop jódu má poločas rozpadu osm dní," prohlásil Regan.

Přítomnost stopového množství radioaktivní látky v ovzduší zjistili odborníci ze Státního ústavu radiační ochrany (SÚRO) při rutinním měření ve čtvrtek. Podle Drábové teď ověřují, zda nejsou zjištěné informace pouze chybou.

SÚJB ujišťuje, že je zjištěná stopová koncentrace jódu na nízké úrovni v aerosolové i plynné formě. Nemůže tak jakýmkoli způsobem ohrozit zdraví lidí. Pro jistotu ale SÚRO začalo s častějším měřením koncentrací nebezpečných látek v ovzduší.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) ujistila, že spolu s národními partnery zjišťuje původ radioaktivního jódu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli omezení pohybu jsou prodejny nerovnoměrně vytížené

02.03.2021 21:30 Kvůli omezení pohybu, kdy lidé nesmějí bez závažného důvodu opustit okres, ve kterém bydlí, jsou…

Na shromážděních bude nutný respirátor či chirurgická rouška

02.03.2021 14:58 Mezi výjimky ze zákazu vycházení bude nově patřit i účast na shromáždění. Vláda na dnešním zasedání…

Fámám o koronaviru věří 40 procent internetové populace v Česku

02.03.2021 14:41 Dvě pětiny lidí v Česku, kteří používají internet, považují řadu nepravdivých informací a…

Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky…

01.03.2021 22:04 Aktualizováno Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama