Česko dusí smog, hodnoty jsou alarmující! Lepší je zůstat doma

Praha - Kvalita ovzduší se v Praze a ve středních Čechách začala opět zhoršovat, zvýšenou koncentraci prachu hlásí většina měřicích stanic. V neděli ráno byla nejhorší situace v Kladně, v Mladé Boleslavi a také v některých částech Prahy, uvádí to web Českého hydrometeorologického ústavu.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

V Mladé Boleslavi se zhoršilo ovzduší téměř dvojnásobně. Množství prašného aerosolu PM 10 se zde zvýšilo na 98 mikrogramů na metr krychlový. Také v Kladně se množství prachu v ovzduší zvýšilo téměř o třetinu, tedy na 126 mikrogramů prachu na metr krychlový.

Situace je také alarmující v hlavním městě. Prahu trápí zhoršené ovzduší zejména ve Vršovicích, kde hodnoty vystoupaly na 98 mikrogramů prachu na metr krychlový. Obyvatelům Prahy 10 se hůře dýchá i proto, že množství poletavého prachu se zvýšilo téměř o 100 procent tedy na 80 mikrogramů. V Karlíně množství poletavého prachu dosáhlo hodnoty 86 mikrogramů prachu na metr krychlový. Tradičně špatné ovzduší je na Smíchově, kde je hodnota prašného aerosolu PM 10 na 87 mikrogramech.

Limit pro čtyřiadvacetihodinový průměr je 50 mikrogramů prachu na metr krychlový.

Strana zelených v Praze kvůli špatné situaci ovzduší požaduje po vedení metropole regulaci dopravy. Tvrdí, že automobilová doprava je původcem znečištění centra Prahy. Navrhuje omezit vjezd osobních automobilů do centra hlavního města a snížit pohyb nákladní dopravy, a to pouze na nutné zásobování.

"Primátor během týdne zaspal a teď o víkendu hraje mrtvého brouka. Přitom je třeba dostat do ulic stovky policistů navíc a v pondělí ráno uzavřít město individuální automobilové dopravě, dokud se situace nevylepší," kritizoval pasivitu magistrátu šéf pražských zelených a bývalý radní pro životní prostředí Petr Štěpánek.

Témata: Smog | Praha
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky…

01.03.2021 22:04 Aktualizováno Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám…

Vláda zakázala stravování ve firemních jídelnách

01.03.2021 21:27 Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které…

Autoservisy otevřely, zákazníky dovnitř ale nepustí

01.03.2021 15:27 Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá…

Rok od pandemie: Naše připravenost zvládat krize je omezená, vláda nevidí…

01.03.2021 14:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Uvrhla nás do nejistoty, zasáhla všechny vrstvy a z některých udělala fyzické agresory,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama