Čeští drůbežáři se obávají cen vajec z "neposlušných" států

Praha - Od příštího roku se musí klasické klece pro drůbež nahradit takzvanými obohacenými, skončí totiž přechodné období, kdy členské státy měly čas na renovaci chovů. Země, které směrnici nedodrží, budou prodávat levněji, řekl v pondělí předseda zemědělského svazu Martin Pýcha.

371
doporučujeme

Čeští zemědělci totiž už do nových klecí investovali. A náklady se mohou odrazit ve spotřebitelských cenách vajec. Pro zemědělce je proto důležité, aby nařízení dodržovaly všechny členské státy. Jinak by mohla levná vejce z "neposlušných" států tuzemské výrobce zničit.

Zemědělský svaz chce v České republice zakázat prodej vajec ze států, které by používaly klece. Svaz se obává, že by mohla evropská komise u nějakých států vytvořit výjimku a mohla by nedodržování směrnice přehlížet. "Kategoricky nesouhlasíme s jakoukoliv výjimkou, neboť by to znevýhodnilo naše chovatele na jednotném trhu s vejci. Pokud chovatelé z některého členského státu neakceptují směrnici rady a daný stát to bude tolerovat, pak požadujeme zákaz přeshraničního přesunu konzumních vajec ze všech chovů v daném státě, bez ohledu na typ technologie, dle značení totiž nelze rozlišit konvenční a obohacené klece," uvedl Pýcha.

S případnou výjimkou nesouhlasí ani ministerstvo zemědělství. "Tlačíme na Evropskou komisi, aby využila všech svých kompetencí k tomu, aby se nelegální vejce, která budou z klecí, jež neodpovídají standardům, nedostala na náš trh. Aby nekřivila tržní prostředí," řekl ministr Petr Bendl (ODS).

Zemědělci také požádali ochránce zvířat, aby se aktivně zapojili v tlaku na evropské orgány a požadovali sankce za neplnění směrnice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladí Češi se covidu spíš nebojí. Nakažená dívka popsala svou zkušenost

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Není tomu dávno, co se z pražského klubu Techtle Mechtle stalo lokální ohnisko nákazy novým typem…

Vražda dítěte v roce 1990. Pachatel zůstane v ochranné léčbě, potvrdil soud

14.08.2020 16:52 Krajský soud v Praze dnes zamítl žádost Jaroslava Nývlta (dříve Oplištila), který žádal o…

Bohumínský žhář údajně již v červnu ohrožoval rodinu plynovou pistolí,…

14.08.2020 15:42 Muž podezřelý ze zapálení bytu v Bohumíně prý rodinu už dříve ohrožoval plynovou pistolí. Policie…

Mírná zima, pak teplo a vlhko. Klíšťata se letos přemnožila, nakažených…

14.08.2020 12:50 Abychom pro koronavirus nezapomněli i na jiná možná zdravotní rizika, je třeba připomenout, že mají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama