Čeští archeologové objevili v Súdánu dávno ztracený chrám

Praha - Třetí výkopová sezóna archeologické expedice Národního muzea (NM), která probíhala od listopadu do prosince, objevila v Súdánu dávno ztracený chrám. Lokalitu expedice připravovala k připsání na Seznam Světového kulturního dědictví UNESCO, uvedla ve čtvrtek Ivana Havlíková z NM.

Přidejte svůj názor

"Na výzkumech v Republice Súdán se podílíme již od roku 2007, přičemž vlastní expedici do Wad Ben Naga jsme vyslali poprvé v roce 2009. Národní muzeum i díky těmto výzkumným aktivitám dokazuje, že jeho význam není omezován hranicemi České republiky," říká Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea. Výprava pod vedením Pavla Onderky z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur letos odkrývala pozůstatky jednoho z největších měst starověké Núbie datovaného do období tzv. Merojského království.

V rámci třetí výkopové sezóny expedice provedla revizní výzkum tzv. Východního chrámu, pokračovala v konzervaci Paláce královny Amanišacheto, a především po více než století a půl ve Wad Ben Naga znovuobjevila ztracený chrám, jež byl ranými cestovateli pojmenován Týfónium. Východní chrám byl odkryt Súdánskou památkovou správou již na přelomu let 1958/59, avšak doposud nebyl adekvátně publikován a konzervován. Během současných výkopů zde bylo objeveno velké množství merojské keramiky a zajímavé kamenné architektonické prvky. V chrámu se podařilo identifikovat tzv. trůnní sál sloužící ke specifickým rituálům.

Archeologická expedice pokračovala v aktivní podpoře místní komunity, především pak místních škol. Členové expedice zprostředkovali partnerství mezi súdánským Wad Ben Naga a českými Otrokovicemi. Expedice byla podporována Společností súdánsko-česko-slovenského přátelství.

Dne 25. června 2011 rozhodla Komise pro světové dědictví UNESCO o zápisu archeologických lokalit Merojského ostrova (konkrétně Meroe, Musawwarat es Sufra a Naga) na Seznam světového kulturního dědictví. Na základě výzvy ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a sídla), poradního orgánu UNESCO, byla Republika Súdán v rámci tohoto zápisu zavázána k tomu, aby Wad Ben Naga bylo v nejbližších letech připsáno k tomuto kulturnímu statku. Expedice na výzvu reagovala bezodkladně a začala konat kroky k lepší ochraně lokality, k jejímu dalšímu poznání a v neposlední řadě také k její prezentaci domácí i zahraniční veřejnosti.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metla Čechů? Následky alkoholu stojí 59 miliard ročně, odborníci navrhli…

10.12.2018 16:22 Náklady státu spojené s užíváním alkoholu jsou 59 miliard korun ročně, tedy zhruba 1,25 procenta…

Soud podmíněně propustil Kušnierze, odpykával si trest v kauze ROP…

10.12.2018 16:17 Pražský městský soud v pátek podmíněně propustil z vězení bývalého ředitele úřadu Regionálního…

Prasknutí aorty? 80 procent případů končí smrtí, nepodceňujte screening

10.12.2018 15:38 U více než desetiny mužů vyšetřených v rámci screeningu mladoboleslavské nemocnice bylo odhaleno…

Podvody, porušování zákonů, chybějící dokumenty. Cizinec popisuje, jak…

10.12.2018 15:29 Jaké je to ucházet se o azyl v České republice? Své zkušenosti sepsal Americký občan, který žije v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama