Čeští archeologové objevili v Súdánu dávno ztracený chrám

Praha - Třetí výkopová sezóna archeologické expedice Národního muzea (NM), která probíhala od listopadu do prosince, objevila v Súdánu dávno ztracený chrám. Lokalitu expedice připravovala k připsání na Seznam Světového kulturního dědictví UNESCO, uvedla ve čtvrtek Ivana Havlíková z NM.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

"Na výzkumech v Republice Súdán se podílíme již od roku 2007, přičemž vlastní expedici do Wad Ben Naga jsme vyslali poprvé v roce 2009. Národní muzeum i díky těmto výzkumným aktivitám dokazuje, že jeho význam není omezován hranicemi České republiky," říká Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea. Výprava pod vedením Pavla Onderky z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur letos odkrývala pozůstatky jednoho z největších měst starověké Núbie datovaného do období tzv. Merojského království.

V rámci třetí výkopové sezóny expedice provedla revizní výzkum tzv. Východního chrámu, pokračovala v konzervaci Paláce královny Amanišacheto, a především po více než století a půl ve Wad Ben Naga znovuobjevila ztracený chrám, jež byl ranými cestovateli pojmenován Týfónium. Východní chrám byl odkryt Súdánskou památkovou správou již na přelomu let 1958/59, avšak doposud nebyl adekvátně publikován a konzervován. Během současných výkopů zde bylo objeveno velké množství merojské keramiky a zajímavé kamenné architektonické prvky. V chrámu se podařilo identifikovat tzv. trůnní sál sloužící ke specifickým rituálům.

Archeologická expedice pokračovala v aktivní podpoře místní komunity, především pak místních škol. Členové expedice zprostředkovali partnerství mezi súdánským Wad Ben Naga a českými Otrokovicemi. Expedice byla podporována Společností súdánsko-česko-slovenského přátelství.

Dne 25. června 2011 rozhodla Komise pro světové dědictví UNESCO o zápisu archeologických lokalit Merojského ostrova (konkrétně Meroe, Musawwarat es Sufra a Naga) na Seznam světového kulturního dědictví. Na základě výzvy ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a sídla), poradního orgánu UNESCO, byla Republika Súdán v rámci tohoto zápisu zavázána k tomu, aby Wad Ben Naga bylo v nejbližších letech připsáno k tomuto kulturnímu statku. Expedice na výzvu reagovala bezodkladně a začala konat kroky k lepší ochraně lokality, k jejímu dalšímu poznání a v neposlední řadě také k její prezentaci domácí i zahraniční veřejnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky lidí v Praze demonstrovaly proti Zemanovi a Babišovi

02.06.2020 20:11 Dvě až tři stovky lidí se dnes v podvečer sešly na Hradčanském náměstí v Praze na demonstraci proti…

Nečasová uspěla s další stížností. Soud musí opět řešit daň z luxusních…

02.06.2020 17:20 Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl čtvrté kasační stížnosti Jany Nečasové (dříve Nagyové) ve…

Kojenec z Mělnicka zemřel na syndrom náhlého úmrtí, ukázala pitva. Jedna…

02.06.2020 16:34 Mrtvý kojenec nalezený na Mělnicku zemřel podle předběžných výsledků pitvy kvůli syndromu náhlého…

K hromadným akcím jsou Češi zdrženliví. Do kina ano, demonstrovat se jim…

02.06.2020 16:14 Brzký návrat do kin po koronavirové pauze chystá více lidí než do divadla a na koncerty. Do kina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy