Katastrofa u Kamenice a přežití letušky je dodnes záhadou

Benešov - "Zázrak" u Srbské Kamenice, přežití letušky jugoslávských aerolinií při pádu letadla u severočeské obce, je stále obestřen tajemstvím. Okolnostmi pádu z údajně více než desetikilometrové výšky, což tehdejší letušce Vesně Vulovičové vyneslo zápis do Guinnessovy knihy rekordů, se 40 let po události zabývá britský deník The Independent i srbský list Politika. Samotná Vulovičová v rozhovoru s britským listem znovu přiznala, že si pamatuje až na procitnutí v nemocnici.

Přidejte svůj názor

Nyní dvaašedesátiletá Srbka nyní žije sama ve zpustlém bělehradském bytě se svými kočkami. "Kdykoli na neštěstí pomyslím, převládá u mě znepokojivý pocit viny, že jsem přežila, a rozpláču se. Pak mě napadne, že jsem možná vůbec neměla přežít," řekla Vulovičová listu The Independent. 

Letuška však nikdy nedokázala přesně popsat, co se v osudný den stalo. "Na neštěstí se vůbec nepamatuji, jenom na své probuzení v české nemocnici příští den a na to, jak jsem doktora požádala o cigaretu," vzpomíná dnes. 

Let JU 367 z Kodaně do Záhřebu skončil v lese u Srbské Kamenice. Zahynulo tehdy 23 pasažérů a čtyři členové posádky. Tehdy 22letá Vulovičová, která utrpěla četné zlomeniny, katastrofu jako jediná přežila. 

Československá státní bezpečnost i jugoslávští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že letoun roztrhla časovaná bomba. Tu prý na palubu umístili separatisté z chorvatského fašistického hnutí ustašovců. 

Otázky však zůstávají, protože žádná z chorvatských protijugoslávských organizací se k odpovědnosti nikdy nepřihlásila. 

Před třemi lety rozvířili dva investigativní novináři, Peter Hornung a Pavel Theiner, spekulace, že letoun McDonnell Douglas DC-9-32, zaměněný za nepřátelský letoun, sestřelil ve výšce pouhých 800 metrů MIG československého letectva. Odvolávali se přitom na dokumenty z českého Úřadu pro civilní letectví. 

Zatímco úřad tvrzení novinářů odmítl, mluvčí Guinnessovy knihy rekordů nevyloučil možnost, že mediální svět v roce 1972 naletěl na podvod. 

Teorii mezinárodního spiknutí, podle níž bylo letadlo sestřeleno raketou, ale vyvrací mezinárodně uznávaný odborník na vyšetřování leteckých nehod Zlatko Vereš. V bělehradském deníku Politika uvádí, že byl několik dní na místě nehody po odjezdu týmu jugoslávských expertů a zkoumal situaci. 

Vysvětlil, že když raketa zasáhne letadlo letící ve výšce 11.000 metrů rychlostí 800 až 900 kilometrů za hodinu, rozpadne se hned a jeho trosky spadnou na území o rozloze nejméně 25 kilometrů čtverečních. Ale letadlo, o něž jde, se začalo rozpadat až ve výšce 900-1000 metrů nad zemí a jeho trosky byly rozptýleny jen na ploše 1,5 kilometru čtverečních. To svědčí o výbuchu bomby na palubě. Jugoslávské tajné služby se podle něho dozvěděly jméno člověka, který bombu vnesl do letadla, ale nikdy ho nechtěly zveřejnit. 

Ať je pravda jakákoli, není pochyb o tom, že Vulovičová přežila. Nedávná tvrzení ale podle listu The Independent vrhají stín na její obraz národní hrdinky. O zprávě z roku 2009 prý ví, ale sama nedokáže říct, zda je, či není pravdivá. 

"Poslední věc, kterou si pamatuju před neštěstím, je nastupování cestujících do letounu v Kodani a jinak nic až do mého probuzení z kómatu v nemocnici," zopakovala britskému listu.

Témata: Letecké nehody
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší zabiják Čechů: Na nemoci oběhové soustavy umírá téměř 50 tisíc…

10.12.2018 18:41 Nejvíc Čechů loni zemřelo na nemoci oběhové soustavy. Podlehlo jim asi 40 procent zemřelých, asi 49…

Metla Čechů? Následky alkoholu stojí 59 miliard ročně, odborníci navrhli…

10.12.2018 16:22 Náklady státu spojené s užíváním alkoholu jsou 59 miliard korun ročně, tedy zhruba 1,25 procenta…

Soud podmíněně propustil Kušnierze, odpykával si trest v kauze ROP…

10.12.2018 16:17 Pražský městský soud v pátek podmíněně propustil z vězení bývalého ředitele úřadu Regionálního…

Prasknutí aorty? 80 procent případů končí smrtí, nepodceňujte screening

10.12.2018 15:38 U více než desetiny mužů vyšetřených v rámci screeningu mladoboleslavské nemocnice bylo odhaleno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama