Sbohem Jirko! Veřejnost se rozloučila s olympijským vítězem Jiřím Raškou

Frenštát pod Radhoštěm - Široká veřejnost v pátek využila možnost naposledy se rozloučit s legendárním skokanem na lyžích Jiřím Raškou, který zemřel 20. ledna po dlouhé nemoci v novojičínské nemocnici ve věku nedožitých 71 let. Pietní akce na památku olympijského vítěze se konala v městském kině.

Přidejte svůj názor

Kinosál v Raškově rodišti byl zcela zaplněn. Hodinu před rozloučním hrozilo, že začátek bude kvůli výpadku elektřiny posunutý, ale za pomoci hasičů nakonec vše proběhlo podle plánu. V 16 hodin se odhrnula opona, která odkryla Raškovu rakev, jeho lyže a nejcennější sportovní trofeje. Nescházelo ani zlato z památné olympiády v Grenoblu 1968.

"Jiří Raška se dostal do srdcí nás všech. Všichni považovali za čest být v jeho blízkosti. Byl tvrdý k ostatním, ale především sám k sobě. Frenštát miloval a město milovalo jeho," uvedla starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová. "Dokázal spojovat generace, lidi různých názorů a vyznání. Choval se stejně ke kolegům, prezidentům i králům. Nedělal rozdíly. Měl rád život, zasvětil ho sportu. Když nemůžeš, přidej si. Co bolí, to sílí, učil skokany. Uměl ve správný čas říci kritiku i pochvalu," dodala Leščišinová.

Poslední hold vzdal Raškovi také místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV) pro sport František Dvořák. "Jiří Raška se nezapomenutelně zapsal do dějin českého a světového olympionismu. Byl první Čechem, který získal zlato na zimních olympijských hrách. Po skočení kariéry se staral o výchovu mladých skokanů. Do posledních dnů svého života aktivně pracoval v Klubu olympioniků ČOV a byl velkým vzorem pro mládež," poznamenal Dvořák.

"Pro nádherný bílý sport udělal tolik, jako asi málokdo. Jiří, věřím, že ti tvůj poslední skok do velkého neznáma přinesl novou, pro nás přítomné nemyslitelnou, naději," rozloučil se s Raškou prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka.

U rakve drželi čestnou stráž jeho bývalí skokanští kolegové z tréninkové skupiny Remsa Boys, kterou vedl Zdeněk Remsy. Také on nechyběl na posledním rozloučení se svým kamarádem. S bývalými skokany se na pódiu vystřídaly i současné naděje skokanského sportu.

Po skončení smutečního aktu měli přítomní možnost zapsat se do kondolenčních knih a poklonit se legendárnímu sportovci. Samotný pohřeb se uskuteční v sobotu od 14 hodin ve frenštátské smuteční síni a bude v kruhu rodiny a přátel, účast veřejnosti však není vyloučena.

Jiří Raška odcestoval v roce 1964 na svou první olympiádu do Innsbrucku jen jako náhradník. O dva roky později byl čtvrtý na světovém šampionátu. Na olympiádu do Grenoblu v roce 1968 odjížděl už jako favorit a svou roli tam potvrdil.

Stal se historicky prvním českým vítězem na zimních olympijských her, když dokázal zvítězit na středním můstku. O rok později byl v Planici jeden den světovým rekordmanem, když skočil 164 metrů. V roce 2003 byl vyhlášen nejlepším domácím lyžařem 20. století.

V roce 1968 připojil svůj podpis pod dokument Dva tisíce slov. Vloni na podzim obdržel od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy.

Témata: Lyžování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší zabiják Čechů: Na nemoci oběhové soustavy umírá téměř 50 tisíc…

10.12.2018 18:41 Nejvíc Čechů loni zemřelo na nemoci oběhové soustavy. Podlehlo jim asi 40 procent zemřelých, asi 49…

Metla Čechů? Následky alkoholu stojí 59 miliard ročně, odborníci navrhli…

10.12.2018 16:22 Náklady státu spojené s užíváním alkoholu jsou 59 miliard korun ročně, tedy zhruba 1,25 procenta…

Soud podmíněně propustil Kušnierze, odpykával si trest v kauze ROP…

10.12.2018 16:17 Pražský městský soud v pátek podmíněně propustil z vězení bývalého ředitele úřadu Regionálního…

Prasknutí aorty? 80 procent případů končí smrtí, nepodceňujte screening

10.12.2018 15:38 U více než desetiny mužů vyšetřených v rámci screeningu mladoboleslavské nemocnice bylo odhaleno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama