Zemi "těsně" minul asteorid! Proletěl 5krát blíž než Měsíc!

Londýn - Kolem Země proletěl v pátek odpoledne několikametrový asteroid, informuje portál stanice BBC a server Fox News. Nejblíže se Zemi dostal kolem 17.00 SEČ, kdy byl pětkrát blíž než Měsíc.

Přidejte svůj názor 1 komentář

371

Asteroid 2012 BX34 má v průměru 11 metrů a Zemi minul ve vzdálenosti 60 tisíc kilometrů. To je méně než pětina vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.
 
Astronomové si poprvé tělesa všimli až ve středu. Tehdy se ale domnívali, že průlet bude ještě těsnější. Asteroid měl podle nich proletět ve vzdálenosti 20 tisíc kilometrů, kde se pohybují geostacionární satelity. Měření v noci na pátek ukázala, že asteroid bude třikrát dál.
 
Astronomové v pátek ujišťovali, že asteroid nepředstavuje žádné nebezpečí. "Je to jeden z nejbližších průletů, jeden z top 20, ale je dostatečně daleko, neexistuje absolutně žádná šance, že nás zasáhne," řekl ještě před přeletem Gareth Williams z amerického Centra pro malé planety.
 
Asteroid nebyl viditelný pouhým okem, na své si ale přišli amatérští astronomové s dalekohledy. "Za posledních pár hodin jsme dostali tři sady pozorování amatérských astronomů z Británie," dodal Williams.

Témata: asteroid
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologický roj Geminidy bude nejlepší sledovat v noci na pátek

13.12.2018 05:02 V noci na pátek mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní se vyplatí pozorovat vysokou aktivitu meteorů…

Důchodci v ohrožení? Začíná nejhorší období v roce, může jim jít o život

12.12.2018 22:15 Aktualizováno S podzimním a zimním časem pravidelně přichází i období zvýšeného počtu onemocnění virového i…

Sněhová kalamita v Česku: Zavřené dálnice, nabouraná auta, lidé bez proudu

12.12.2018 22:00 Aktualizováno Sníh a ledovka dnes zkomplikovaly dopravu v Česku. Řidiči měli problémy především v horských…

Dnešní děti? Zrušily by češtinu, neznají výrobu másla, některé nikdy…

12.12.2018 18:14 Aktualizováno Dvě třetiny dětí podle výsledku letošního Minisčítání, které každoročně organizuje Český…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama