Experti varují: Zabezpečte si své servery v Česku

Praha - Útoky hackerů známých pod přezdívkou Anonymous lze předejít dobrým zabezpečením serverů, které filtrují útoky hackerů. Experti na IT bezpečnost však v úterý varovali, že podobné zabezpečení má v Česku pouze desetina serverů, což může mnohým společnostem a institucím způsobit vážné problémy.

Přidejte svůj názor

371

"Pokud bychom to zjednodušili, tak současné útoky na vládní servery a instituce nejsou příliš složité na provedení a závažné z hlediska poškození daných institucí. Předpokládáme, že je to však takovým testem serverů, na který mohou navázat daleko složitější hackerské útoky," upozornil Milan Chromý, jeden z předních expertů na IT zabezpečení ze společnosti AutoCont.

Podle Chromého by pak mohly mít útoky pro nezabezpečené servery katastrofální důsledky. "Vedle zahlcení serverů dotazy či daty a jejich dočasné vyřazení z provozu, může dojít i ke ztrátě nebo poškození dat," varoval Chromý, podle kterého se na současné vlně "známosti" Anonymous bude chtít ukázat i řada osamělých hackerů. "S každým podařeným útokem vzniká snaha pokračovat dále," poznamenal expert.

Problémem jsou i takzvaní spící hackeři. "Vedle vtipálků rozesílající různé e-maily poslancům však vidíme potenciál zvednutí se vlny takzvaných spících hackerů, kteří se čas od času probudí a napadnou či jinak poškodí sítě a data některé z velkých firem a korporací," varoval počítačový expert Milan Chromý, který se problematikou útoků hackerů dlouhodobě zabývá.

Hacktivistické hnutí Anonymous volně sdružující lidi z celého světa v minulých dnech napadlo kromě vládního serveru v Česku a na Slovensku také webové stránky organizace na ochranu autorských práv OSA. V Evropě a USA pak opakovaně čelí útokům vládní instituce i zábavní průmysl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologický roj Geminidy bude nejlepší sledovat v noci na pátek

13.12.2018 05:02 V noci na pátek mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní se vyplatí pozorovat vysokou aktivitu meteorů…

Důchodci v ohrožení? Začíná nejhorší období v roce, může jim jít o život

12.12.2018 22:15 Aktualizováno S podzimním a zimním časem pravidelně přichází i období zvýšeného počtu onemocnění virového i…

Sněhová kalamita v Česku: Zavřené dálnice, nabouraná auta, lidé bez proudu

12.12.2018 22:00 Aktualizováno Sníh a ledovka dnes zkomplikovaly dopravu v Česku. Řidiči měli problémy především v horských…

Dnešní děti? Zrušily by češtinu, neznají výrobu másla, některé nikdy…

12.12.2018 18:14 Aktualizováno Dvě třetiny dětí podle výsledku letošního Minisčítání, které každoročně organizuje Český…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama