Počítače nevinných lidí posloužily jako zbraně hackerů

Praha - Hackeři k útoku na webové stránky Úřadu vlády, které se jim minulý týden podařilo na několik hodin zablokovat, použili i zmanipulované počítače nevinných lidí. Těm by nyní policie mohla přístroje zabavit, informovala v úterý televize Nova.

Přidejte svůj názor

Internetové stránky české vlády se staly terčem hackerského útoku české buňky skupiny Anonymous minulý týden ve čtvrtek večer. Předem zmanipulované zavirované počítače se bez vědomí svých majitelů opakovaně připojovaly na vládní web a tím zahltily kapacitu připojení. Stránky v době útoku zaznamenaly podle informací televize až 30 milionů přístupů.

Policie se u některých těchto přístupů bude snažit dostat až ke zdroji a zjistit, jak se konkrétní počítač na útoku podílel. Policie má k dispozici konkrétní IP adresy, ze kterých byl útok veden, proto může jednotlivé počítače identifikovat. A takové počítače by pak mohla zabavit a jejich majitele podrobit výslechu.

Stahování všech dat ze serverů Úřadu vlády bude policii podle televize trvat ještě možná i několik týdnů.

Stránky vlády nebyly jediným českým webem, který se ve čtvrtek s výpadky potýkal. Česká odnož Anonymous na svém účtu v sociální síti Twitter informovala, že ten den v 18 hodin napadne stránky Ochranného svazu autorského (OSA). Svoje výhrůžky vyplnila, stránky OSA nefungovaly zhruba od 17.15 několik desítek minut.

Důvodem útoků je fakt, že Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání ACTA, zaměřenou proti obchodu s padělky. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače.

Takzvaní hacktivisté proti smlouvě bojují po celém světě, vadí jim především radikální omezení svobody na internetu. Hackeři nejčastěji volí techniku DDOS, tedy účelové přetížení serveru - konkrétně se na napadené webové stránky v jeden okamžik pokusí připojit až miliony uživatelů a tím je vyřadí z provozu.

Podle vedoucího oddělení informační kriminality Policejního prezidia ČR Karla Kuchaříka hackeři ve čtvrtek na stránky Úřadu vlády zaútočí znovu. Policie ale předem nemůže takovým útokům zabránit, to je pouze v silách správců serverů, kteří by mohli například omezit konektivitu nebo některým počítačům, ze kterých byl veden útok, přímo zablokovat přístup. Policisté podle Kuchaříka mohou pouze zpětně identifikovat útočníky.

Témata: Hackeři | Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syndrom vyhoření má každý pátý Čech. Víte, jaký je první varovný signál?

11.12.2018 17:56 Aktualizováno Syndromem vyhoření trpí podle odborníků každý pátý Čech. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři,…

Hodnota akcií OKD? Justice musí znovu řešit vyplácenou sumou, nařídil…

11.12.2018 17:01 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) vyhověl menšinovému akcionáři vytěsněnému v roce 2005 z černouhelné těžební…

K zákazu drezury zvířat v cirkusech nejspíš nedojde. Ochránci jsou…

11.12.2018 15:20 Ministr zemědělství Miroslav Toman (nestr. za ČSSD) se podle informací dnešní Mladé fronty Dnes…

Sníh překvapil silničáře, Vánoce pošťáky. Když nedostanete Vánoční dárek,…

11.12.2018 12:49 Komentář - Každý rok je to to stejné a rok od roku horší. Jak zpívá Jaromír Nohavica v jedné ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama