Budeme mít čím topit? Ruské dodávky plynu jsou kráceny

Praha - Ruské dodávky zemního plynu do České republiky jsou stále o něco nižší oproti normálu, situace se však už stabilizuje. V pondělí vpodvečer to agentuře Mediafax řekl mluvčí energetické společnosti RWE Transgas Martin Chalupský.

Přidejte svůj názor

371

"Dnes se dá říct, že se situace částečně stabilizovala. Dodávky jsou sice nadále mírně kráceny o zhruba 20 procent, ale už je posun k pozitivnějšímu vývoji," uvedl Chalupský.

Zároveň mluvčí RWE Transgas zdůraznil, že současné nižší dodávky pro společnost žádný problém nepředstavují. "Naprosto bez problémů a jakýchkoliv dopadů pokrýváme spotřebu našich zákazníků," podotkl Chalupský.

Energetická společnost by prý zvládla také situaci, kdy by dodávky ruského zemního plynu byly nižší delší dobu.

"Pokud by vývoj zůstal takový, jako je dnes, tak bez problémů překleneme celou topnou sezonu," ujistil Chalupský s tím, že samozřejmě bude také záviset na vývoji průměrných denních teplot.

"Nyní je extrém, do budoucna je nutné počítat s tím, že teploty budou stoupat. Předpokládáme tedy, že se bude postupně oteplovat a nebude tedy už ani taková dramatická spotřeba zemního plynu," uzavřel Chalupský.

Hlavní dodavatel zemního plynu pro většinu evropských zemí, ruský gigant Gazprom, už o víkendu prohlásil, že není schopen uspokojit zvýšenou poptávku po zemním plynu v Evropě, protože přednost má domácí ruský trh. Některé země proto už v minulých dnech svolaly krizové štáby, jako například Rumunsko, které je na ruském plynu závislé z 90 procent.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lukáš Nečesaný podal další ústavní stížnost. Je obětí soudního ping-pongu,…

14.12.2018 09:12 Lukáš Nečesaný obžalovaný z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích podal další ústavní stížnost.…

Český lyžař přehlédl v Alpách okraj sjezdovky. Utrhl lavinu, zabila ho

13.12.2018 19:43 Aktualizováno Při pádu laviny na ledovci Hintertux v tyrolském Zillertalu dnes zahynul český lyžař. S odvoláním…

V Praze hořel sklad. Panovaly obavy, že je v něm pyrotechnika

13.12.2018 16:52 Aktualizováno V pražských Horních Počernicích dnes odpoledne zachvátil požár sklad. Uvnitř haly v průmyslovém…

Češi nejvíce důvěřují armádě a policii. Propadly církve, výkyvy u médií

13.12.2018 14:06 Aktualizováno Z vybraných veřejných institucí lidé nejvíce věří armádě a policii. Důvěru jim vyslovilo shodně 67…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama