Voda zaplavuje sklepy! Řeky v Česku se rozlévají

Hradec Králové - Lesy ČR, které spravují napříč celým územím státu drobné vodní toky o délce více než 39 tisíc kilometrů, registrují na mnoha vodních tocích hromadění ledu. V důsledku mrazů se hladiny mění v kašovitý led nebo dokonce ledové bariéry, řekl ve středu agentuře Mediafax mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Zamrzající hladina pak brání plynulému odtoku vody. Místy se voda rozlévá mimo koryta toků a může i k zaplavovat například sklepy přilehlých nemovitostí nebo povrch komunikací. Lesy ČR průchodnost koryt vodních toků průběžně monitorují a v lokalitách, kde se podobné situace vyskytují, Lesy ČR neprodleně zajišťují s pomocí těžké techniky obnovení průchodnosti koryt," upřesnil mluvčí.

Ledové bariéry byly zaznamenány například na vodním toku Oskava nebo na Bušínském potoce v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Na Olešenském potoce v Kraji Vysočina se v Ledči nad Sázavou, v místech, kde se potok vlévá do řeky Sázavy, vytvořila velká ledová krusta a hrozilo zaplavení komunikace a porušení inženýrských sítí.

Průtočný profil se ucpává dále na tocích Netřeba v Bílé Třemešné na Trutnovsku, Novohorském potoce v Oloví u Sokolova, Bílém potoce v Nových Hamrech, Pekelském potoce ve Stráži nad Ohří na Karlovarsku nebo Nerudově potoce v Dubí u Teplic. Zamrzlá koryta vodních toků působí problémy i na Jesenicku na Priessnitzově potoce a na Rovenském a Podolském potoce na Beskydsku.

"V případě zvýšené kumulace ledu na vodních tocích ve správě Lesů ČR se zástupci obcí mohou obrátit přímo na příslušnou Správu toků Lesů ČR," doplnil Boublík.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší zabiják Čechů: Na nemoci oběhové soustavy umírá téměř 50 tisíc…

10.12.2018 18:41 Nejvíc Čechů loni zemřelo na nemoci oběhové soustavy. Podlehlo jim asi 40 procent zemřelých, asi 49…

Metla Čechů? Následky alkoholu stojí 59 miliard ročně, odborníci navrhli…

10.12.2018 16:22 Náklady státu spojené s užíváním alkoholu jsou 59 miliard korun ročně, tedy zhruba 1,25 procenta…

Soud podmíněně propustil Kušnierze, odpykával si trest v kauze ROP…

10.12.2018 16:17 Pražský městský soud v pátek podmíněně propustil z vězení bývalého ředitele úřadu Regionálního…

Prasknutí aorty? 80 procent případů končí smrtí, nepodceňujte screening

10.12.2018 15:38 U více než desetiny mužů vyšetřených v rámci screeningu mladoboleslavské nemocnice bylo odhaleno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama