Expertiza odhalila závažné chyby při zateplování "azbestových" škol

České Budějovice - Expertíza společnosti Foster Bohemia odhalila závažné nedostatky při demontáži boletických panelů při zateplování škol na českobudějovickém sídlišti Máj. Podle jejích závěrů pochybila společnost MAPOZ i Krajská hygienická stanice.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Zprávu společnosti Foster Bohemia obdržel českobudějovický magistrát. Podle ní společnost MAPOZ Zliv, která zajišťovala sanaci azbestové zátěže, nepostupovala podle zákona. „Lze konstatovat, že předložený návrh firmou MAPOZ Zliv má značné odborné nedostatky, navíc neobsahuje veškeré náležitosti hlášení prací s azbestem,“ uvádí se v expertize. Pochybit měla i krajská hygienická stanice, která neměla návrh technologického postupu přijmout.

"Nyní budeme jednat s právníky a stanovíme další postup," uvedl k závěrům expertízy náměstek primátora Kamil Calta (TOP 09).

Firma MAPOZ Zliv s.r.o. vypracovala a následně předložila ke schválení KHS ČB návrh technologického postupu na odstraňování azbestové zátěže. "Ten byl schválen dne 22. července 2011. Krajská hygienická stanice shledala, že hlášení o zahájení prací s azbestem obsahuje náležitosti podle platné legislativy a tímto celou záležitost považovala za projednanou. Především v návrhu chybí uvedení nestranného akreditovaného subjektu, který bude provádět kontrolní měření početní koncentrace respirabilních anorganických vláken (akreditovaná zkušební laboratoř či inspekční orgán). Návrh neměl být hygienickou stanicí vůbec akceptován. Měl být firmě MAPOZ Zliv s.r.o. vrácen k přepracování," stojí mimo jiné v expertíze.

Podle závěrů expertízy průběh prací při odstraňování boletických panelů neprobíhal v souladu s navrženým technologickým postupem. Město se již dříve vyjádřilo, že pokud se prokážou pochybení při práci na zateplování budov, v jejichž důsledku nastalo překročení limitů minerálních a azbestových vláken, bude požadovat náhradu vzniklé škody.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syndrom vyhoření má každý pátý Čech. Víte, jaký je první varovný signál?

11.12.2018 17:56 Aktualizováno Syndromem vyhoření trpí podle odborníků každý pátý Čech. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři,…

Hodnota akcií OKD? Justice musí znovu řešit vyplácenou sumou, nařídil…

11.12.2018 17:01 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) vyhověl menšinovému akcionáři vytěsněnému v roce 2005 z černouhelné těžební…

K zákazu drezury zvířat v cirkusech nejspíš nedojde. Ochránci jsou…

11.12.2018 15:20 Ministr zemědělství Miroslav Toman (nestr. za ČSSD) se podle informací dnešní Mladé fronty Dnes…

Sníh překvapil silničáře, Vánoce pošťáky. Když nedostanete Vánoční dárek,…

11.12.2018 12:49 Komentář - Každý rok je to to stejné a rok od roku horší. Jak zpívá Jaromír Nohavica v jedné ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama