Kvůli SMS jízdenkám utíkají městům desítky milionů

Praha - Městské dopravní podniky svěřují SMS jízdenky jediné firmě. Levnější nabídky ignorují a tím přicházejí o desítky milionů, píší v pátečním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Pražský dopravní podnik bude kvůli nedostatku peněz omezovat dopravu. Desítky milionů korun mu přitom utíkají kvůli nevýhodným zakázkám, které zadává vzájemně propojeným firmám. Za řadou z nich stojí právní kancelář Šachta & Partners. Nyní se její jméno objevilo u zakázky na SMS jízdenky. I v tomto případě by dopravní podnik mohl ušetřit desítky milionů korun ročně, popisují Hospodářské noviny.

Firma v roce 2007 - tři měsíce po nástupu Martina Dvořáka do jejího čela - bez výběrového řízení zadala SMS jízdenky čerstvě založené společnosti Crowsnest. Podnik tak nezkoumal levnější nabídky. Na stole měl přitom již tehdy dvě. Z dvaatřicetikorunové jízdenky zůstává dopravnímu podniku "více než" 75 procent ceny, zbytek dostane Crowsnest. Za rok přitom proteče SMS jízdenkami v Praze kolem 300 milionů korun.

Podobná situace je v Plzni, Ostravě a dalších městech, kde také preferují Crowsnest. Lidé z oboru říkají, že se zadání výběrového řízení v jednotlivých městech nápadně podobají a už ze zadání vědí, kdo zakázku nakonec získá. Například v Ostravě se utkalo šest firem včetně těch, které SMS jízdenky nabízejí v zahraničí, pouze Crowsnest však splnil kritéria tendru. Přitom byl podle předběžných výsledků třetí. První dvě firmy byly pro formální chyby vyloučeny později, uvádí Hospodářské noviny.

Kupříkladu firma Airtoy nabízela dopravním podnikům a městům 84 až 86 procent z jedné SMS jízdenky. Což by jen v Praze znamenalo úsporu řádově desítek milionů korun ročně. Vždy ale zvítězily dražší nabídky Crowsnestu, Crowsnest Netu či účelově založených firem používajících technologii Crowsnestu, píší Hospodářské noviny.

Témata: mhd | finance
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologický roj Geminidy bude nejlepší sledovat v noci na pátek

13.12.2018 05:02 V noci na pátek mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní se vyplatí pozorovat vysokou aktivitu meteorů…

Důchodci v ohrožení? Začíná nejhorší období v roce, může jim jít o život

12.12.2018 22:15 Aktualizováno S podzimním a zimním časem pravidelně přichází i období zvýšeného počtu onemocnění virového i…

Sněhová kalamita v Česku: Zavřené dálnice, nabouraná auta, lidé bez proudu

12.12.2018 22:00 Aktualizováno Sníh a ledovka dnes zkomplikovaly dopravu v Česku. Řidiči měli problémy především v horských…

Dnešní děti? Zrušily by češtinu, neznají výrobu másla, některé nikdy…

12.12.2018 18:14 Aktualizováno Dvě třetiny dětí podle výsledku letošního Minisčítání, které každoročně organizuje Český…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama