Zadrženého českého turistu převezou do Jakarty, odkud odletí domů

Praha - Českého turistu Petra Zámečníka, který byl zatčen v Indonésii, tamní přistěhovalecký úřad v pátek převeze do hlavního města Jakarty, sdělilo české ministerstvo zahraničí. Odtud má Zámečník odletět zpět do České republiky.

Přidejte svůj názor

371

"Podle našich posledních informací bude dnes převezen do Jakarty, kde by měl počkat na letadlo, které jej odveze domů. Více v tuto chvíli nevíme," řekla agentuře Mediafax Kristina Kvapilová z tiskového odboru ministerstva.

Zámečník, šéfredaktor portálu Fincentrum, byl dosud zadržován ve městě Manokwari.

Pokud by byl skutečně deportován, znamenalo by to pro něj na několik let zákaz vstupu na území Indonésie.

Indonéský portál Kompas ve čtvrtek napsal, že indonéský přistěhovalecký úřad Čecha deportuje. Šéf úřadu Bambang Permadi sdělil, že turista je vyhoštěním potrestán za porušení indonéských předpisů.

"Náš zastupitelský úřad protestuje proti deportaci, ale nemám informaci, že by o deportaci bylo definitivně rozhodnuto," řekl ve čtvrtek agentuře Mediafax zástupce ředitele tiskového odboru českého ministerstva zahraničí Karel Šrol.

Podle Šrola Čech neporušil indonéské zákony, pouze imigrační předpisy. Zámečník se při zatýkání policii představil jako novinář, ačkoli neměl novinářský průkaz. Indonéským úřadům tedy vadilo především to, že do země cestoval na turistické vízum a pracoval tam bez povolení jako novinář.

Pětatřicetiletého Zámečníka zadrželi ve středu ve městě Manokwari za to, že fotografoval demonstraci za nezávislost oblasti na Indonésii. Čech fotografoval asi stovku melanéských Papuánců, kteří pochodovali k sídlu místní správy a požadovali nezávislost Papuy.

Indonésie má přísná vízová pravidla pro cizince a zvlášť zahraniční novináře cestující do Papuy. Před dvěma lety odtud deportovali dva francouzské novináře za to, že filmovali demonstraci mimo povolené oblasti.

Papua je největší provincií Indonésie, rozkládá se na většině západní části ostrova Nová Guinea v sousedství Papuy-Nové Guiney.

Původně nizozemská kolonie získala v 60. letech nezávislost, okamžitě ale byla připojena k Indonésii. Připojení potvrdilo referendum v roce 1969.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metla Čechů? Následky alkoholu stojí 59 miliard ročně, odborníci navrhli…

10.12.2018 16:22 Náklady státu spojené s užíváním alkoholu jsou 59 miliard korun ročně, tedy zhruba 1,25 procenta…

Soud podmíněně propustil Kušnierze, odpykával si trest v kauze ROP…

10.12.2018 16:17 Pražský městský soud v pátek podmíněně propustil z vězení bývalého ředitele úřadu Regionálního…

Prasknutí aorty? 80 procent případů končí smrtí, nepodceňujte screening

10.12.2018 15:38 U více než desetiny mužů vyšetřených v rámci screeningu mladoboleslavské nemocnice bylo odhaleno…

Podvody, porušování zákonů, chybějící dokumenty. Cizinec popisuje, jak…

10.12.2018 15:29 Jaké je to ucházet se o azyl v České republice? Své zkušenosti sepsal Americký občan, který žije v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama