Vegetariáni by neměli zapomínat na vitaminy, radí odborníci

Praha - Vyloučení masa z jídelníčku by měli vegetariáni nahradit důležitými vitaminy a minerály, aby jejich tělo nestrádalo. Mezi nejdůležitější patří kyselina listová, vápník, zinek, vitamin D nebo dostatek železa proti chudokrevnosti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Mnohdy je vegetariánství považováno za životní styl. Vegetariáni například nepijí alkohol, ani nenosí oblečení, které pochází ze srsti zvířat. Nepoužívají ani kosmetiku testovanou na zvířatech.

Odborníci ale doporučují jedincům s tímto způsobem života dbát na doplňování stravy vitaminy a minerály, které jejich tělo kvůli nedostatku masa v jídelníčku postrádá.

Právě kyselina listová je rozpustný vitamin ve vodě a spadá do skupiny vitaminů B. Podílí se na tvorbě červených krvinek a napomáhá syntéze nukleových kyselin, což umožňuje správné dělení buněk. Posiluje i nervový systém. Nachází se v listové zelenině, ve špenátu nebo kapustě, také v brokolici.

Na pevnou kostru a udržení srdečního rytmu doporučují odborníci vápník. Jeden z nejpodstatnějších minerálů je nezbytný pro správnou srážlivost krve a reguluje její pH. Nedostatek vápníku se projevuje zejména nemocí zvanou tetanie, kterou provází silné svalové stahy a křeče. Zároveň může být příčinou bušení srdce, osteoporózy, bolestí kloubů či vypadávání zubů.

Zinek podporuje obranyschopnost organismu. Napomáhá v potlačování alergií, zlepšuje stav kůže a urychluje proces uzdravování. Má vliv na metabolismus bílkovin, cukrů, hormonů a vitaminů. Jeho nedostatek může u vegetariánů způsobit vyrážky, záněty kůže, špatné hojení ran nebo poruchy psychiky. Lidé ho najdou například v mořských plodech nebo ovesných vločkách.

Důležité pro zdravého jedince je také železo. Pokud je ho málo, člověk se cítí unavený, motá se mu hlava nebo je chudokrevný. Železo najde vegetarián například v luštěninách.

Velmi cenným pro vývoj zubů a kostí je vitamin D. Ten pomáhá k lepšímu hojení zlomenin, předchází rakovině tlustého střeva, konečníku, prsu a prostaty a má vliv na dobrou srážlivost krve. Patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích a vzniká v kůži prostřednictvím slunečního záření. V rostlinné stravě se vitamin D nachází málo. Vegetariáni by ho měli proto doplňovat prostřednictvím vitaminových doplňků.

Témata: stravování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letadlo v Praze prohledali pyrotechnici, kvůli obrázku na toaletě

16.12.2018 20:44 Policie dnes večer na letišti v Praze prověřovala možnou hrozbu bomby na palubě letadla poté, co…

Střelba na pražských Hájích? Policie objevila zraněného muže a ženu

16.12.2018 19:23 Dnes okolo 15:30 hlásili svědci střelbu na pražských Hájích. Přivolaní policisté na místě nalezli…

Tři muži ilegálně nabízeli stovky filmů a seriálů, škoda sedm milionů

16.12.2018 14:32 Téměř devět stovek filmů a seriálů údajně nabízela nelegálně ke sledování na webu v Česku trojice…

Linecké či vanilkové rohlíčky. Čeho se držet při přípravě vánočního…

16.12.2018 14:04 Aktualizováno Jsou vánoční tradice, u kterých se Češi nebrání moderním trendům, jde např. o vánoční dekorace či…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama