Mráz lidem trhá vodoměry! A bude ještě hůř

Ostrava - Až k pěti desítkám případů poruch v dodávce vody denně v souvislosti s mrazy vyjíždějí v posledních třech týdnech pracovníci firmy Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava. Nejčastěji jde o zamrzlé přívodní potrubí nebo vodoměr roztržený mrazem, sdělila v pondělí mluvčí Eva Špirochová.

Přidejte svůj názor

371

Poruchová služba vodárenské společnosti eviduje denně až pět desítek případů přerušení dodávky vody. "Po příjezdu na místo poruchy pak zjišťují, že voda neteče proto, že zamrzl vodoměr nebo přívodní potrubí. Jde přitom o poruchy, kterým lze předejít," řekla mluvčí.

Až trojnásobně ale narostl i počet výjezdů k prasklým potrubím vodovodního řadu pod zemí. "Půda je nyní promrzlá až do hloubky 50 centimetrů, led zvětšuje objem a hýbe potrubím, které se může poškodit. Pro montéry jsou tyto opravy velmi náročné, ale daří se nám je provádět do 24 hodin," konstatovala Špirochová.

Vodoměr je podle mluvčí nutné v mrazech chránit izolací. "Ať je umístěn ve venkovní šachtě nebo uvnitř objektu, měl by si každý odběratel zejména nyní, kdy teploty padají hluboko pod nulu, zkontrolovat, zda je dostatečně chráněn a izolován před pronikáním chladu a vlhkosti. U vodoměrné šachty je třeba ověřit, zda je dobře uzavřená a poklop opatřit tepelně izolačním materiálem, například polystyrenem," doporučila Špirochová.

Do prostoru s vodoměrem nesmí podle mluvčí pronikat mrazivý vzduch a vlhkost. "Stačí pootevřené nebo rozbité okénko ve sklepě a průvan s vlhkým ledovým vzduchem vodoměr vyřadí z činnosti. To pak přináší odběratelům zbytečné komplikace v dodávkách vody a náklady na nový vodoměr nebo odstranění případných škod na majetku," dodala.

Podle dlouhodobých zkušeností vodohospodáři očekávají, že počet případů vodoměrů poškozených mrazem bude ještě vyšší, až mrazy opadnou a lidé navštíví své rekreační nebo jiné trvale neobývané objekty, kam mají přiveden vodovod.

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace dodává vodu více než milionu lidí v několika moravskoslezských regionech.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metla Čechů? Následky alkoholu stojí 59 miliard ročně, odborníci navrhli…

10.12.2018 16:22 Náklady státu spojené s užíváním alkoholu jsou 59 miliard korun ročně, tedy zhruba 1,25 procenta…

Soud podmíněně propustil Kušnierze, odpykával si trest v kauze ROP…

10.12.2018 16:17 Pražský městský soud v pátek podmíněně propustil z vězení bývalého ředitele úřadu Regionálního…

Prasknutí aorty? 80 procent případů končí smrtí, nepodceňujte screening

10.12.2018 15:38 U více než desetiny mužů vyšetřených v rámci screeningu mladoboleslavské nemocnice bylo odhaleno…

Podvody, porušování zákonů, chybějící dokumenty. Cizinec popisuje, jak…

10.12.2018 15:29 Jaké je to ucházet se o azyl v České republice? Své zkušenosti sepsal Americký občan, který žije v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama