Nejstarší žena v Česku neumí česky, ale vidí dobře, ani brýle nepotřebuje

Bruntál - Nejstarší obyvatelka České republiky Evangelie Čarasová z Dívčího Hradu oslavila ve středu 108. narozeniny. Popřát přišel také místostarosta obce Jan Bezděk.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Evangelie Čarasová se narodila 15. února 1904 v Řecku. Z rodné země odešla po II. světové válce, když v roce 1948 s manželem a třemi dětmi utíkala před občanskou válkou. "Rok jsme žili v Albánii, pak nás přijalo Československo. Nejprve jsme se usadili v Mikulově, později jsme se přestěhovali do Dívčího Hradu, kde žijeme dodnes," říká dcera oslavenkyně, osmdesátiletá Polyxenie Čandasová.

Do rodného Řecka se už Evangelie Čarasová nikdy natrvalo vrátit nechtěla. Přestože žije v Česku třiašedesát let, nikdy se nenaučila česky. Spolu s manželem, který zemřel v roce 1981, vychovala pět dětí. Celý život pracovala v zemědělství, dosud je čiperná, sama chodí, dobře vidí a nikdy nenosila brýle. "Nepiju alkohol, kávu, ani nekouřím," dodala Evangelie Čarasová. I ve svých 108 letech žije sama v domku, kde se o ni stará její dcera, která za ní denně dochází.

Žezlo nejstaršího obyvatele České republiky převzala Evangelie Čarasová loni v červenci, kdy ve věku 107 let zemřela Marie Třešňáková z Chomutovska. Celkem žije podle aktuálních dat České správy sociálního zabezpečení v České republice 635 lidí starších sta let, z toho je 91 mužů.

Témata: výročí | ženy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syndrom vyhoření má každý pátý Čech. Víte, jaký je první varovný signál?

11.12.2018 17:56 Aktualizováno Syndromem vyhoření trpí podle odborníků každý pátý Čech. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři,…

Hodnota akcií OKD? Justice musí znovu řešit vyplácenou sumou, nařídil…

11.12.2018 17:01 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) vyhověl menšinovému akcionáři vytěsněnému v roce 2005 z černouhelné těžební…

K zákazu drezury zvířat v cirkusech nejspíš nedojde. Ochránci jsou…

11.12.2018 15:20 Ministr zemědělství Miroslav Toman (nestr. za ČSSD) se podle informací dnešní Mladé fronty Dnes…

Sníh překvapil silničáře, Vánoce pošťáky. Když nedostanete Vánoční dárek,…

11.12.2018 12:49 Komentář - Každý rok je to to stejné a rok od roku horší. Jak zpívá Jaromír Nohavica v jedné ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama