Strach na Vinohradech! Žilková a Šťastný prý čekají, až je Töpfer vyhodí

Praha - Tomáš Töpfer se stane ředitelem Divadla na Vinohradech až v září. Už teď ale kvůli změnám, které provádí, z divadla odcházejí herci. Nejprve Ladislav Frej a Martin Stropnický, teď možná i Jan Šťastný a Veronika Žilková.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jan Šťastný

Informaci uvedl deník Blesk, pro který se Žilková vyjádřila takto: „Já mám smlouvu do konce června a nejsem sama. Počkáme si, zda-li nám bude prodloužena, a nebo dostaneme výpověď.“

Šťastný prý zatím hodlá čekat, jak se bude situace dál vyvíjet. Nespokojenost ostatních herců ale mluví za své. Ladislav Frej opouští Divadlo na Vinohradech po čtvrt století kvůli bezdůvodnému zrušení hry Amadeus. Z důvodu Töpferových změn odchází i Martin Stropnický, manžel Veroniky Žilkové.

"Snad po mně, který bulvár nečte, nechcete, abych jej komentoval!? Už první věta není pravda! Oba mají smlouvy na dobu neurčitou. Veronika Žilková byla, což se asi moc neví, u začátku vzniku Fidlovačky, hrála v mé režii u nás Violu ve Večeru tříkrálovém, mimochodem velice dobře, a jako o herečku jsem o ni stál. Nevím vůbec nic o tom, že by se měla čehokoliv obávat. Totéž platí i o Janu Šťastném. Je to skvělý herec, který má své pevné místo v souboru, a věřím, že se brzo přesvědčí o tom, že do Divadla na Vinohradech nepřicházíme jako nepřátelé," řekl tomáš Töpfer v rozhovoru pro Týden.cz.


Töpfer prý revoluční změny ale neplánuje

Revoluční změny ale neplánuje. "Divadlo na Vinohradech je opravdu velká loď, nedá se jen tak otočit kormidlem," řekl. Na Vinohrady si s sebou přivede mimo jiné režiséra Juraje Deáka a dramaturga Jana Vedrala. Další členy týmu jmenovat nechtěl. První výsledky by podle něj mohly být viditelné zhruba za tři roky. 


Tomáš Töpfer začal divadelní dráhu v Ostravě, na přelomu 70. a 80. let působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Do Prahy se vrátil v roce 1983 do Divadla E. F. Buriana, v letech 1988 až 1998 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. V roce 1995 stál společně s Eliškou Balzerovou u zrodu Nadace Fidlovačka, díky níž bylo v roce 1998 po rozsáhlé rekonstrukci otevřeno Divadlo na Fidlovačce v pražských Nuslích. Předtím jeho budova dvě desítky let chátrala. 

V roce 2006 vstoupil Töpfer do politiky a stal se senátorem za ODS v senátním obvodu Praha 4. Právě jeho politické angažmá vadí opoziční ČSSD, která výběr Töpfera do pozice ředitele kritizuje. Nastupující ředitel se chce ale i nadále věnovat divadlu i politice najednou. Pokud na podzim dostane od občanských demokratů nominaci, pak se bude o senátorské křeslo znovu ucházet. 

Vedení Prahy loni na podzim slíbilo, že postupně vypíše výběrová řízení na ředitele všech deseti divadel. Tehdejší radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD) měl představu, že by každý rok na konci léta vypsal dvě až tři výběrová řízení. Pořadí divadel měla stanovit studie, kterou zadal ke zpracování. V pravidelných výběrových řízeních by se podle něj měli obměnit i umělečtí šéfové divadel. S tímto postupem prý byli ředitelé seznámeni a souhlasili s ním. Funkci radního pro kulturu od listopadového sestavení nové koalice ODS a TOP 09 ale zastává Novotný. Zda na Kauckého naváže, není zatím jasné.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

21.03.2019 20:41 Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou…

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti…

21.03.2019 18:56 Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek…

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Česká pošta vytočila zákazníky: To je nechutné, chováte se strašně

21.03.2019 17:02 Aktualizováno Česká pošta v březnu přešla na jiný systém výpočtu ceny balíkovým zásilek. Již není podstatná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama