Mateřská škola nechce vaše dítě? Braňte se

Brno - Rozhodnutí mateřské školy o ukončení předškolního vzdělávání dítěte podléhá přezkumu ve správním soudnictví bez ohledu na zřizovatele mateřské školy. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu, který obsahuje sbírka jeho nejvýznamnějších rozhodnutí, zjistila agentura Mediafax.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Nejvyšší správní soud dal lidem možnost bránit se svévolným rozhodnutím zřizovatelů mateřských škol na základě případu z Hradce Králové. V roce 2007 tam žena přihlásila svého syna do nestátní Mateřské školy Sion a zároveň podepsala se školkou dohodu, ve které souhlasila s jejími finančními podmínkami. V září 2008 začal syn do mateřské školy zřizované Sborem Jednoty bratrské v Hradci Králové docházet.

O rok později je zřizovatel informoval o zvýšení rodičovského příspěvku. S tím ale rodiče nesouhlasili. Po neuhrazení zvýšených plateb oznámila rodičům ředitelka školky ke konci kalendářního roku ukončení předškolního vzdělávání jejich dítěte. "Rodiče se cítili poškozeni tím, že bylo omezeno právo jejich syna na vzdělání, protože mu v průběhu školního roku už neměli možnost zajistit jinou školku," řekla agentuře Mediafax mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Nejvyšší správní soud podle mluvčí dospěl k závěru, že ochranu případnému nezákonnému zásahu do ústavně zaručeného práva na vzdělání, které záleží v rozhodnutí o ukončení předškolního vzdělávání, musí lidem poskytnout správní soudy. Pro soudní přezkum aktů správních orgánů je přitom zapotřebí splnění tří podmínek - ve sporu musí jít o orgán moci výkonné, tento orgán rozhoduje o právech a povinnostech fyzických a právnických osob a rozhodování se děje v oblasti veřejné správy. Podle NSS byly v královéhradeckém případě všechny tři podmínky naplněny.

Přijetím dítěte do školky vzniká podle Dostálové dítěti subjektivní veřejné právo na to, aby bylo vzděláváno v souladu se školským zákonem a se školním vzdělávacím programem vydaným ředitelem mateřské školy, který musí být v souladu s rámcovým vzdělávacím programem vydávaným příslušným ministerstvem. "Rozhodnutí o ukončení předškolního vzdělávání proto je rozhodnutím o právech a povinnostech dítěte jako fyzické osoby," řekla mluvčí NSS.

Rozhodování o ukončení předškolního vzdělávání je navíc upraveno veřejnoprávními normami školského zákona. Existuje také jednotná úprava práv a povinností škol bez ohledu na zřizovatele. "Právní úprava důvodů ukončení předškolního vzdělávání je taxativní a nelze se od ní odchýlit. Mateřská škola a dítě nejsou při rozhodování o ukončení předškolního vzdělávání v rovném postavení a mateřská škola rozhoduje autoritativně," řekla Dostálová. Proto rozhodování mateřské školy zřízené registrovanou církví nebo náboženskou společností o ukončení vzdělávání se odehrává v oblasti veřejné správy.

"Disponuje-li mateřská škola pravomocí rozhodovat o ukončení předškolní docházky, přičemž zákonné podmínky tohoto rozhodování nelze smluvně upravit odlišně, není možné hovořit o tom, že by mateřská škola a dítě měli rovné postavení," stojí v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Naopak mateřská škola autoritativně a mocensky určuje, co je právem a povinností dítěte, aniž dítě má možnost prostřednictvím rodičů sjednat si s mateřskou školou podrobné podmínky tohoto rozhodování. "Rozhodnutí mateřské školy nevyplývá ze soukromoprávní dohody mezi mateřskou školou a dítětem a ani nemůže být předmětem takové smlouvy," konstatovali soudci.

Témata: Školství | soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

21.03.2019 20:41 Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou…

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti…

21.03.2019 18:56 Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek…

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Česká pošta vytočila zákazníky: To je nechutné, chováte se strašně

21.03.2019 17:02 Aktualizováno Česká pošta v březnu přešla na jiný systém výpočtu ceny balíkovým zásilek. Již není podstatná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama