Klaus chce zničit Evropskou unii, tvrdí Die Welt

Berlín - Český prezident Václav Klaus chce rozbít Evropskou unii, napsal dnes německý deník Die Welt, který se odvolává na vyjádření Klausova blízkého spolupracovníka Jiřího Payna. Podle listu to dokládá například Klausova podpora vstupu Turecka do unie, kterou český prezident podle Die Welt sleduje zvětšení současných problémů v EU. O Klausově aktivitě namířené proti Evropské unii hovořil Payne i v rozhovoru, který dnes otiskl český deník Právo.

371
doporučujeme

Konzervativní německý deník se zamýšlí nad budoucností Klause poté, co prezident za rok Pražský hrad opustí. "A ta by měla být především jedno: antievropská," soudí list a připomíná nedávnou slovní kontroverzi mezi prezidentem a pražskou odbočkou Nadace Konrada Adenauera ohledně odvolání účasti Klausova bývalého poradce a rovněž eurokritika Petra Macha na konferenci sponzorované německou nadací. 

Podle Payna se český prezident sice nikdy veřejně nevyslovil pro odchod Česka z EU, vnitřně je to prý ale pro Klause "příliš malý cíl". "Myslím, že chce Evropskou unii rozbít," cituje Die Welt Payna, který svá slova podle deníku myslí naprosto vážně. 

"V každém státě EU existují skupiny evropských skeptiků. Ty v současné krizi přerůstají v proud. Klaus bude cestovat po Evropě a starat se o to, aby tento proud ještě sílil," uvedl podle Die Welt Payne. 

"Mezitím Klaus zasahuje jinak," poznamenává k tomu německý deník. "Přimlouvá se například za to, aby bylo konečně do EU přijato Turecko. Ne však proto, aby udělal něco dobrého pro Turecko. Ne, Klaus chce jednoduše zvětšit problémy, které unie už nyní má," soudí Die Welt, podle něhož by Češi tuto taktiku nazvali "podtunelování". 

"Projekt EU byl od počátku špatně vymyšlen," řekl Payne v rozhovoru, který dnes otiskl český list Právo. Prezidentův poradce poznamenal, že čím dříve bude tento "nepovedený integrační projekt" ukončen, tím lépe pro evropskou ekonomiku. "V Evropě však není svoboda slova a je třeba vyhlásit za ni a skutečnou demokracii boj. A myslím si, že v této věci by Václav Klaus mohl sehrát podstatnou roli," řekl Payne v rozhovoru pro Právo.

Témata: Německo | Václav Klaus
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český senior kvůli podvodníkům skončil v hongkongském vězení. Do kauzy se…

21.09.2020 16:09 Spolek Šalamoun vyzval ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), aby zajistila urychlené…

Krejčířův správce Zagora žaluje stát, chce odškodné za průtahy v trestním…

21.09.2020 15:34 Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora vymáhá od státu žalobou čtvrt…

Bělorus žijící v Praze bojoval za separatisty na Ukrajině, tvrdí žalobce.…

21.09.2020 14:23 Aktualizováno Za účast v bojích na Ukrajině navrhl státní zástupce Alexeji Fadějevovi 15 let vězení a vyhoštění z…

Začal soud v kauze Stoka. Švachulu přivedla eskorta v poutech, vinu popřel

21.09.2020 10:47 Aktualizováno Krajský soud v Brně dnes zahájil hlavní líčení ve sledovaném případu údajné korupce na radnici Brno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama