Lebky vypověděly o násilné smrti františkánských mnichů

Praha - Kosterní nálezy v kostele Panny Marie Sněžné jsou ostatky umučených františkánských mnichů. Antropologický nález potvrdil, že lebky nesou stopy zranění, která vznikla v době úmrtí, sdělil ve čtvrtek agentuře Mediafax Petr Regalát Beneš z farnosti Panny Marie Sněžné.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vědci s velkou pravděpodobností potvrdili, že ostatky skutečně patří utýraným františkánským mnichům. "V hrobě byly nalezeny hlavně velké kosti včetně 14 lebek a kosti dolních končetin," řekl k výsledkům výzkumu Petr Regalát Beneš.

Ostatky zavražděných mnichů byly uloženy v pražském kostele Panny Marie Sněžné a vyzvedly se v červenci kvůli připravovanému blahořečení, které se bude konat 13. října. Kosti nalezené v dřevěné bedně o velikosti kontejneru na odpadky byly kosti 15 dospělých a pěti dětí. Po vyčištění a roztřídění je antropologové prozkoumali a určili, které by mohly umučeným mnichům patřit.

Před obřadem blahořečení se ostatky uloží do relikviářů.

Umučení františkánští mniši roku 1604 obydlili trosky kláštera u Panny Marie Sněžné, začali ho renovovat a sloužit zde duchovní službu. V období vpádu pasovských vojsk do Čech roku 1611 byli nařčeni z kolaborace s katolickým vojskem, na masopustní úterý 15. února 1611 do jejich kláštera vtrhla pražská lůza a bratry pobila. Jejich těla zůstala několik dní pohozena na svých místech, až později byli pohřbeni v křížové chodbě kláštera a později v kapli sv. Michala.

"Vraždění v klášteře trvalo asi čtyři hodiny a mniši se útočníkům nebránili," přiblížil události podle dobových záznamů Antonín Klaret Dabrowski z farnosti Panny Marie Sněžné. "Jeden bratr byl zavražděn u oltáře, když se snažil zachránit hostie, dalšího dopadli v sakristii, odkud ho táhli za nohy," popsal smrt mnichů. Další byli podle něj umučeni v kapličce či v podkroví kláštera, kde se ukryli.

Témata: kostry | Kostely
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyvracíme fake news: Úmrtí na covid je větší než počet nezvěstných dětí

27.10.2020 14:55 Do Česka se dostává nová dezinformace, která na sociálních sítích v zahraničí koluje už několik…

Zákaz nedělního prodeje je nesmysl. Zaměstnanci přijdou o peníze a lidé se…

27.10.2020 14:00 ROZHOVOR – Ostře se vymezil proti rozhodnutí vlády, která v rámci vyhlášení dalších restrikcí…

Nová data: Omezení volného pohybu Češi příliš nerespektují, odhalil Atlas…

27.10.2020 13:55 Češi navzdory koronavirovým omezením poslední víkend opouštěli svoje bydliště v porovnání s…

Prahu čeká další demonstrace proti opatřením. Mohou přijít stovky lidí,…

27.10.2020 12:38 Ačkoliv pražský magistrát vyzval před několika dny pořadatele demonstrací a dalších akcí, aby je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama