Schwarzenbergovo manželství: Rozvod, smíření a těžká nemoc

Praha - Schwarzenbergova manželka Terezie (72) je původem hraběnka z Hardeggu. Její rodné jméno podle šlechtické tradice je v plném znění v češtině „Therese hraběnka z Hardeggu na Kladsku a v Machlandu“.

Karel Schwarzenberg /TOP 09/
doporučujeme

Hardeggové jsou stará štýrská šlechtická rodina, od roku 1495 hraběcí, usedlá také na Moravě. Na počátku 16. století drželi jako léno Koruny české také hrabství kladské, později byli vlastníky panství Letovice.

Karel Schwarzenberg a Tereza se seznámili v roce 1957 na banketu, pořádaném pro mladé nezadané aristokraty. Schwarzenberg se do ní prý zamiloval na první pohled. Z druhé strany ale city opětovány nebyly. "Kdepak, jiskra hned nepřeskočila," řekla Terezie.

Velkolepá svatba se konala až o deset let později, v roce 1967 na hardeggovském sídle v Seefeldu v Dolním Rakousku. "Chtěl jsem Thesi, ženil jsem se z lásky," řekl Schwarzenberg. Narodili se jim tři děti - Jan Nepomuk Ondřej, Anna Karolina a Karel Filip. Když se ale ukázalo, že mladší syn má jiného otce, přišel rozvod.

Schwarzenbergovi však kontakty nepřerušili a slavili rodinné narozeniny a Vánoce. Opětovně se sblížili, zvlášť poté, co se Terezie v roce 1992 těžce zranila na lyžích. V roce 2008 se rozhodli znovu vzít. Druhá svatba se konala v tichosti na zámku Obermurau ve Štýrsku. Tento zámek byl postaven předkem rodu Schwarzenbergů v roce 1623 a dodnes jim patří. "Rozvod byl potřebný a nám oběma bylo snad od začátku jasné, že spolu jednou zase budeme schopní žít," řekla Terezie.

Narodila se 17. února 1940 ve Vídni a po studiích ve Švýcarsku absolvovala lékařství na Vídeňské univerzitě (1966). Zajímala ji celostní medicína a alternativní přístupy k léčbě včetně homeopatie. Dnes se věnuje i charitě, například projektu rozšíření nemocnice v Keni.

Studium si Terezie prosadila přes počáteční odpor otce. O něm netají, že podporoval Adolfa Hitlera a byl mimo jiné příslušníkem SA. "Můj otec byl nacista," přiznala bez obalu.

Kariéru i život jí zkomplikovalo vážné zranění, které utrpěla o Vánocích v roce 1992 při lyžování. Ochrnula od hlavy dolů. I přes nepříznivé prognózy lékařů se ale po osmi měsících dokázala posadit. Pohybuje se na vozíku a díky rehabilitaci se jí už daří chodit o holi.

Schwarzenbergová, která dříve jezdila na koni a chodila po horách, žije ve Vídni či na rodinném zámku v rakouském Murau. Do Prahy příliš nejezdí. Možné plnění povinností první dámy by bylo limitováno jejím zdravím. Terezie také nehovoří česky. "Já tam (do Prahy) jezdím méně, protože si nepopovídám s lidmi, a tak žijeme opravdu odděleněji než v minulosti," řekla v jednom z rozhovorů poté, co se Schwarzenberg stal ministrem zahraničí. "Mám to město ráda, ale co bych si tam bez češtiny počala? Manžel mi bohužel nikdy nedával jazykovou výuku," poznamenala také. Pokud by její manžel ve volbách uspěl, ráda se ale česky začne učit.

Její prvorozený syn Jan Nepomuk Ondřej (45) převzal od otce správu rodinného majetku (například zámku Orlík), věnuje se také obchodu. V roce 2010 se oženil s malířkou a sochařkou maďarského původu Dianou Orgovanyiovou-Hansteinovou.

Dcera Anna Karolina (44), přezdívaná Lila, je od roku 1997 provdána za britského scenáristu Petera Morgana. Ten je podepsán pod oceněnými filmy jako Královna (získal za ni Zlatý glóbus), Duel Frost/Nixon nebo Poslední skotský král. Mají čtyři děti.

Třetím dítětem Schwarzenbergové je Karel Filip (33), jehož otcem je papírenský průmyslník a funkcionář rakouské strany Svobodných Thomas Prinzhorn (v roce 1987 Karla Filipa adoptoval). "Karla pokládám za své dítě, i když nejsem jeho biologický otec. A mám tohle dítě strašlivě rád," píše se v biografii Schwarzenberga z roku 2005. Karel Filip se oženil v roce 2009 s hraběnkou Annou Marií.

Terezie vydala úspěšnou knihu s názvem Má cesta zpátky do života o zkušenostech lékařky, která se stala pacientkou. Terezie má rakouské občanství a žije většinou ve Vídni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potápěči našli v Sázavě těla utonulých mladíků, byla několik set metrů od…

09.08.2020 19:23 Aktualizováno Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali.…

Kam můžeme cestovat? Velký přehled toho, jak s turisty zacházejí…

09.08.2020 17:30 Ačkoliv to na jaře vypadalo jinak, nakonec je o letních prázdninách možné vyrazit na dovolenou do…

Hasiči čelí kritice kvůli zásahu v Bohumíně. Byli příliš pomalí, tvrdí…

09.08.2020 16:50 Byl zásah hasičů během požáru bohumínského panelového domu profesionální, či nikoliv? Podle svědka…

V Praze se demonstrovalo na podporu LGBT v Polsku. Osvoboďte Margot,…

09.08.2020 16:47 Asi 200 lidí se v Praze odpoledne sešlo na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama