Lidé uctili památku obětí vraha z Frenštátu. Chystá se i benefiční koncert

Frenštát pod Radhoštěm - Přibližně tisícovka lidí uctila dnes ve Frenštátě pod Radhoštěm ekumenickou bohoslužbou pod širým nebem památku obětí tragického výbuchu domu. Explozi plynu pravděpodobně úmyslně zosnoval jeden z nájemníků. Šest lidí včetně možného viníka zemřelo, mezi nimi tři děti. Další byli zraněni.

Ilustrační foto

"Město tímto setkáním uzavře tragickou kapitolu své historie. Ti, kterých se neštěstí osobně dotklo, budou jistě truchlit dál," řekl frenštátský farář Rudolf Swienczek.

Bohoslužba byla určena pro širokou veřejnost. "Nejen pro obyvatele města, ale i okolních obcí. Provázanost lidí v tomto regionu je velká," řekla ČTK starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová. A dorazili i lidé zdaleka, kteří s obyvateli dnes už neexistujícího domu neměli nic společného. "Neznám tady nikoho. Přijel jsem až z Litovle. Cítil jsem potřebu se přijet pomodlit," svěřil se ČTK starší muž.

Vedle něj stojící muž ve středních letech příliš hovořit nechtěl. V troskách domu zemřela jeho zaměstnankyně. "Přišel jsem za naši firmu," řekl pouze.

Mnozí lidé neskrývali dojetí. Slzy měli na krajíčku a často se je ani nesnažili zadržet. Město se i podle starostky stále vzpamatovává z tragické události. "Nedá se na to zapomenout," doplnila starší žena, která při bohoslužbě stála v první řadě.

Během bohoslužby kromě římskokatolického faráře promluvili také zástupci dalších tří církví a Armády spásy. Vystoupil i místní pěvecký sbor. "Chtěli jsme, aby to bylo tiché a důstojné setkání veřejnosti. Abychom se mohli společně s oběťmi rozloučit," vysvětlila smysl akce starostka města.

Zástupci Frenštátu dnes ještě před bohoslužbou zveřejnili podrobnosti k chystanému benefičnímu koncertu na podporu přeživších obyvatel domu číslo 39. Konat se bude 22. března od 18:00 v místním kulturním domě. Účast už přislíbila řada hudebníků a skupin. Mezi největší hvězdy by měl patřit Michal David či kapela Ready Kirken. "Vystupující se vzdali nároku na honorář. Někteří nepožadují ani úhradu nákladů na dopravu," řekl ČTK vedoucí místního kulturního střediska Marian Žárský.

Výtěžek ze vstupného, které by podle něj nemělo překročit 300 korun, bude převeden na konto, které na podporu rodin založilo těsně po výbuchu město. Dosud se na něm sešlo víc než 15 milionů korun.

Výbuch plynu dům zničil v noci na neděli 17. února. V sutinách zemřelo šest obyvatel domu. Tři děti a tři dospělí. Zemřel i možný strůjce neštěstí sedmapadesátiletý Antonín Blažek. Ten o byt přišel vinou dluhů a měl se vystěhovat. Se sousedy roky vedl spory. V nemocnicích skončilo 11 lidí. Dva z nich jsou nadále ve velmi vážném stavu. Na místě tragédie stavební firma během příštích dnů dokončí demolici trosek.

Témata: výbuch | Koncert | Církev

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Související:

Právě se děje