Jaký byl Klaus prezident? Hrůza, říkají Češi v průzkumu

Praha - Téměř polovina dospělých Čechů hodnotí působení prezidenta Václava Klause v úřadu jako špatné či spíše špatné. Chválí ho naopak 38 procent lidí a 15 procent neví. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro dnešní Mladou frontu Dnes.

Václav Klaus skončil ve Vltavě
doporučujeme

Hodnocení Klause podle listu výrazně ovlivnilo vyhlášení novoroční amnestie. Způsob udělování milostí a amnestie vadí 70 procentům respondentů. Více než třetina mu vyčítá, že se nezajímal o problémy běžných lidí. Zhruba pětině pak vadí, že se nedostatečně vymezoval proti korupci a klientelismu, ukázal průzkum.

"V posledních dvou třech letech řeší větší část populace hlavně vlastní ekonomickou situaci, případně obavy z jejího zhoršení. V souvislosti s tím sílí poptávka po účinném boji s korupcí. Tomu se však Václav Klaus ve svých veřejných vystoupeních věnoval jen okrajově, jeho hlavními mediálními tématy bylo globální oteplování a Unie," říká Prokop.

Lidé u bývalého prezidenta nejčastěji oceňují jeho kritičnost vůči Evropské unii, způsob reprezentace Česka v zahraničí a také jeho intelektuální schopnosti a názorovou konzistenci.

Klausův předchůdce a největší ideový oponent Václav Havel byl na konci svého působení v prezidentském úřadu vnímán opačně. V průzkumu agentury STEM z února 2003 byl poměr jeho pozitivních hodnocení vůči těm negativním 71 ku 39 procentům.

Nejnovější průzkum přesto nedopadl pro Klause tak špatně. Vzhledem k tomu, že důvěra v prezidenta spadla letos na historické minimum, dal se očekávat mnohem horší výsledek.

Na začátku února, měsíc po vyhlášení amnestie, Klausovi důvěřovala pouze čtvrtina (26 procent) obyvatel ČR, což je o 27 procentních bodů méně než v posledním prosincovém šetření agentury CVVM.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama