O Zemana je mizivý zájem: Prezidenta věšet nebudeme, říkají školy i úřady

Praha - Týden po inauguraci prezidenta Zemana byste ve většině učeben pražských základních a středních škol marně hledali jeho portrét. Miloš Zeman zatím visí jen v jedné škole z deseti. Podobná situace je i na úřadech.

Oficiální fotografie Miloše Zemana, prezidenta České republiky zvoleného v první přímé volbě. Jejím autorem je fotograf Herbert Slavík.

A vypadá to, že Zemanův portrét ve většině pražských škol nejspíš ani viset nebude. Vyplývá to z průzkumu, který Novinky v těchto dnech v Praze provedly. Většina škol má trvale pouze státní znak na budově a nehodlá na tom nic měnit.

Vedení každé páté školy Novinkám sdělilo, že nový prezidentský portrét zatím neřešili, ale obvykle mají třídy rozdělené: v půlce visí prezident a v druhé státní znak. Jen jedna škola z deseti potvrdila, že fotografii nové hlavy státu už v několika třídách má.

Na otázku, kolik portrétů Miloše Zemana se gymnázia chytají objednat, se nám nejčastěji dostalo následující odpovědi: „Zatím jsme je neobjednávali, neměli jsme ho pověšený v učebnách ani předtím, pouze v maturitních třídách, takže budeme objednávat zhruba 4 kusy."

Samotné téma vystavování prezidentských portrétů je podle reakcí zúčastněných poměrně citlivé. Například vedení základní školy v Londýnské ulici v Praze, kde se Školní rada shodla, že Zemanův obraz do učeben nepověsí, odmítlo k tomuto tématu rozhovor.

„Toto téma jsme řešili už tak dlouho, že se k němu už nechceme vůbec vracet," odbylo žádost.

Portrét Miloše Zemana nebude viset ani ve třídách mnoha škol, například v teplické ZŠ Bílá Cesta, SOŠ v Roudnici nad Labem, lounském, chomutovském a litvínovském gymnáziu. V Litvínově o to vedení školy dokonce požádal studentský parlament.

"Nebudeme portrét nového prezidenta věšet, místo obsadí státní znak. Řada našich studentů volila poprvé a přistupovali k tomu zodpovědně. Jejich ideály se nenaplnily a toto je projev jejich zklamání," řekl ředitel litvínovského gymnázia Jan Novák.

Prezidenta ale odmítají pověsit i v jiných institucích, jak píše Mladá fronta Dnes. Zemanův portrét nechtějí v Ústeckém kraji vyvěsit například starostové Doubice, Trmic, Loučné pod Klínovcem nebo Řehlovic. "Není to můj kandidát. Navíc po zkušenostech s Klausem nového prezidenta věšet na zeď nebudu," říká řehlovický starosta Josef Macháček.

I někteří vzdorující starostové však připouštějí, že časem se to může změnit. "Asi budeme muset časem fotku koupit. Kvůli volbám a slavnostním příležitostem. Ale na zdi být nemusí," přiblížila starostka Loučné Jana Müllerová.

Ústecký magistrát si objednal pět portrétů, v Chomutově to budou dva až tři. V Teplicích portréty prezidentů nevisí vůbec, protože podle vedení města je zbytečné utrácet za jejich výměnu. Počet prezidentských portrétů na stěnách škol a úřadů se snižoval už po příchodu Václava Klause.

„Umístění obrazu hlavy státu ve třídách je jakýmsi tradičním vyjádřením úcty. Povinnost mít obraz prezidenta republiky ve třídě však neurčuje žádná vyhláška," řekl mluvčí ministerstva školství Marek Zeman. Ministerstvo proto školám nebude vydávat v této věci nějaká doporučení nebo stanoviska ministerstva.

Premiér pro Českou televizi dodal, že si ve své kanceláři po nástupu zvoleného prezidenta portrét nové hlavy státu vyvěsí. "Samozřejmě považuji za svou povinnost ústavního činitele ve svých oficiálních prostorech mít portrét prezidenta republiky. Mám ji u dosavadního prezidenta, budu ji mít i u nově zvoleného prezidenta," řekl Nečas.

Podle předsedy opozičních sociálních demokratů Bohuslava Sobotky by měl portrét prezidenta viset například ve státních úřadech nebo školních třídách. Jinak podle něj prý ale záleží na lidech.

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 12:15 Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Související:

Právě se děje